• Facebook - conadrogach
W październiku pierwsze auta pojadą S7 Gdańsk - Elbląg
Nowa ekspresówka na Pomorzu prawie gotowa. Około 40 kilometrowa trasą S7 z Gdańska do Elbląga pojedziemy pod koniec października br. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa ponad 40 kilometrowej drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga dobiega końca. Dowiedzieliśmy się, że trasa zostanie udostępniona kierowcom pod koniec października br.

Budowa drogi ekspresowej S7 z Gdańska do Elbląga to długooczekiwana inwestycja przez kierowców. Zadanie podzielono na dwa odcinki od miejscowości Koszwały pod Gdańskiem do Nowego Dworu Gdańskiego i od Nowego Dworu Gdańskiego do Kazimierzowa pod Elblągiem. Budową pierwszego z nich zajmuje się czeska firma Metrostav, na drugim prace prowadzi Budimex.

Budowa trasy ruszyła w 2015 roku. Na całym odcinku projektowanej drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg zaplanowany jest przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu - pasem dzielącym oraz pasem awaryjnym, dostosowany do prognozowanego poziomu ruchu. W ramach inwestycji powstaje jeden z największych mostów przez Nogat (w Jazowej). Most ma szerokość 16 m oraz 13 przęseł. Łączy dwa brzegi rzeki, stanowiącej granicę województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Most w Jazowej w ciągu drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg

Most w Jazowej w ciągu drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg. Zdjęcia: GDDKIA

Zakończenie budowy zgodnie z umową przewidziane jest na październik 2018 r. i jak zapewniają drogowcy trasa ma być udostępniona kierowcom zgodnie z terminem. Co prawda, z uwagi na złe warunki pogodowe w 2017 , które wydłużyły prace, podpisano aneks do umowy. Jednak nowy termin zakończenia prac dotyczy nie jezdni głównej, a prac wykończeniowych i związanych z uruchomieniem infrastruktury towarzyszącej drodze. Podsumowując, w pełni gotowa trasa ma być oddana w połowie grudnia, a przejezdna pod koniec października br.

Budowa drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg na finiszu. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa drogi ekspresowej S7 Gdańsk - Elbląg na finiszu

 

Budowa drogi ekspresowej z Trójmiasta do Elbląga w podziale na zadania

Odcinek nr 1 drogi S7 Koszwały – Nowy Dwór Gdański:

  • długość: 20,5 km,
  • 2 węzły drogowe: Cedry Małe, Dworek,
  • 18 obiektów mostowych (w tym dwa duże mosty wiślane),
  • wykonawca: Metrostav AS,
  • wartość robót: 1,64 mld zł.

Odcinek nr 2 drogi S7 Nowy Dwór Gdański - Elbląg:

  • długość: 19,1 km,
  • 2 węzły drogowe: Żuławy Wschód, Elbląg Zachód,
  • 14 obiektów mostowych,
  • wykonawca: Budimex SA,
  • wartość robót: 1,58 mld zł.

Droga ekspresowa S7 stanowi element transeuropejskich sieci transportowych i jest zlokalizowana w bazowym korytarzu TEN-T (Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie, Gdańsk - Warszawa - Katowice). Odcinek drogi ekspresowej S7 jest również fragmentem międzynarodowej drogi E77. S7-ka po zakończeniu budowy będzie najdłuższą drogą ekspresową w Polsce i połączy aglomerację gdańską, warszawką i krakowską.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

grand
2018-09-13 21:58
Gdańszczanin - masz rację. Jednocześnie chcę napisać,że brałem udział w budowie tego ,,starego" mostu w Kiezmarku na początku lat 70 -tych ub. wieku. Budowany był metodą podnoszenia olbrzymimi siłownikami 3 konstrukcji nośnych (dł.ca 300 mb. każda) na filary. Konstrukcje stalowe wykonały stocznie w Gdańsku i Gdyni-potem przetransportowano je barkami przez Bałtyk i Wisłę do Kiezmarku. Budowniczowie z całej Polski i nie tylko, zjechali się by zobaczyć tę nowatorską wtedy operację (w ten sposób przyśpieszono budowę o ok.1-1,5 roku)
gdanszczanin
2018-09-11 23:35
Zdjęcie przedstawia (chyba, raczej, na pewno ;-) nowo budowany most w Kiezmarku (przeprawa przez Wisłę - 2 nitki mostów, a nie przez Nogat w Jazowej), pomiędzy węzłami Cedry Małe - Dworek, a tuż obok z prawej strony stary (dotychczasowy) most w Kiezmarku.
kamil
2018-09-06 00:14
fajna ta mapa, bardzo czytelna
enrico
2018-09-05 16:05
Jak oddadzą S7 miedzy Gdańskiem , a Elblągiem, to od Napierek do Trójmiasta pojedziemy jednym ciągiem ekspresówką (ca 250 km). W budowie jest odcinek S7: Napierki- Mława - Płońsk (do 2023r); w planach,przystosowanie obecnej 2-jezdniówki [DK7] od Płońska do Warszawy do kategorii drogo ekspresowej [S7]. Gorzej idzie budowa S7 od Kielc do Krakowa-są duże opóźnienia.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz:
DROGI W POLSCE
SPRAWDŹ CO NA DROGACH
WYZNACZANIE TRASY