Wielkopolskie: Obwodnica Obornik - ruszyła budowa odcinka DW178 do przyszłej S11
W przyszłym roku powinna zakończyć się budowa obwodnicy Obornik w ciągu DW178 w woj. wielkopolskim. 16 sierpnia nastąpiło symboliczne przekazanie placu budowy wykonawcy prac. Zdjęcia: Wielkopolski ZDW

Plac budowy obwodnicy Obornik oficjalnie przekazano w ręce wykonawcy, firmy Skanska. Trasa obwodnicy będzie biegła w ciągu drogi wojewódzkiej nr 178. Ponadkilometrowy odcinek połączy rondo na drodze nr 178 z drogą krajową nr 11 (przyszłą ekspresową S11). Budowa obwodnicy ma zakończyć się w 2019 roku.

Obwodnica Obornik jest realizowana od 2016 roku w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca najpierw musiał przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy. Stało się to możliwe 7 sierpnia 2018 r. po wydaniu przez Wojewodę Wielkopolskiego długo oczekiwanej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Choć nadal trwa procedowanie wniosku o decyzję na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w zakresie budowy samego ronda na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 11, wydanie pierwszego zezwolenia pozwala już na rozpoczęcie robót.

W ramach inwestycji realizowanej w systemie „zaprojektuj i wybuduj” powstanie obwodnica o długości 1,2 km, która połączy rondo na drodze nr 178 z drogą krajową nr 11. Zakres robót obejmie m.in. budowę mostu na rzece Wełna, wiaduktu nad ulicą Staszica i rond na skrzyżowaniach z drogą wojewódzką nr 178 i ul. Kubiaka oraz z drogą krajową nr 11.

 

Mapa przebiegu obwodnicy Obornik w ciągu DW178

Mapa przebiegu obwodnicy Obornik w ciągu DW178. Mapa: Wielkopolski ZDW

Wartość zadania wynosi 14,4 mln złotych, z czego 12,2 mln złotych stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej przyznane przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wykonawcą jest firma SKANSKA.

– Jest to inwestycja mniejsza niż modernizacja drogi krajowej nr 11 do parametrów drogi ekspresowej, ale nie mniej ważna. Jej realizacja będzie antidotum na obecne zagęszczenie komunikacyjne w obrębie miasta, innymi słowy ruch lokalny zostanie rozładowany – podkreśla Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Janek Nowak
2019-01-02 19:34
Do przyszłej S11?! Przecież nawet nie wiadomo, którędy ona będzie przebiegać! Dopiero ruszają konsultacje społeczne.
Mieszkaniec
2018-08-18 19:02
Bzdura. Kto tędy jeździ to wie, że prościej (chociaż tylko "osobówki") wjechać do Obornik i na drugą stronę Noteci przejechać "małym mostem" niż pchać się na 11-tkę!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: