Wojsko na autostradach i drogach ekspresowych. Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2022-02-14
Ruszyły międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22. Potrwają do 26 marca 2022 r. Związane są z tym przejazdy kolumn wojskowych po autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. Na wybranych trasach mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.
- Dodatkowo zostały oznakowane obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych – informują drogowcy.
Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki zamontowano na drogach krajowych w 11 województwach, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.
Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.
Autostrada a droga ekspresowa – jakie są różnice?
Jak się zachować, gdy przed nami jedzie kolumna wojskowa? Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania.
Przypominamy, że w kolumnie wojskowej, pierwszy i ostatni pojazd są oznakowane tablicą w kolorze pomarańczowym. Pojazdy wyposażone są w niebieskie chorągiewki po stronie kierowcy. Natomiast zielony kolor obowiązuje ostatnie auto w kolumnie. Ciężarówki mają też prawo poruszać się na światłach błyskowych. Pamiętajmy jednak, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc czasami może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
Kolumny wojskowe na autostradach i drogach krajowych. Od 12 lutego do 26 marca ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. Zdjęcia: GDDKIA
Często pojawia się pytanie, czy można wyprzedzić kolumnę wojskową? Otóż nie można wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym. Co ważne zabrania się też wjeżdżania pomiędzy jadące w kolumnie pojazdy sił zbrojnych, bądź jadące w kolumnie pojazdy uprzywilejowane. Poza obszarem zabudowanym można wyprzedzić pojazd uprzywilejowany, ale nie wolno wjeżdżać pomiędzy pojazdy w kolumnie, trzeba wyprzedzić całą. Ponadto pamiętajmy, że kierowca może wyprzedzić kolumnę gdy pozwalają na to warunki np. nie ma linii ciągłej, skrzyżowań lub pasów.