1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?

Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?

  1. conadrogach.pl
  2. www.wroclaw.pl
  3. 2017-01-12
Wrocław: Obwodnica Leśnicy bez dofinasowania. Co dalej z osią Zachodnią?
Co dalej z osią Zachodnią i finansowaniem obwodnicy Leśnicy? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę projektów drogowych zakwalifikowanych na dotacje unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Niestety nie ma na niej budowy tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) we Wrocławiu. Miasto zapowiada odwołanie. Zdjęcia: www.wroclaw.pl
Realizacja jednej z najważniejszych inwestycji drogowych we Wrocławiu stanęła pod znakiem zapytania. Niestety budowa tzw. osi Zachodniej (czyli budowanego fragmentu obwodnicy Leśnicy, Alei Stabłowickiej i połączenia z ul.Kosmonautów) nie otrzymała dofinasowania z Programu Infrastruktura i Środowisko . Miasto zapowiada odwołanie a wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia - decyzja nie oznacza, że Wrocław rezygnuje z tych inwestycji.

Oś Zachodnia, którą utworzy obwodnica Leśnicy, Aleja Stabłowicka i połączenie z ul. Kosmonautów, to ważny projekt dla Wrocławia i całego regionu. – Nie tylko pomoże odkorkować miasto, ale to także połączenie z terenami inwestycyjnymi na zachodzie, z KGHM, czy nową inwestycją Lufthansy w Środzie Śląskiej. Skoro to tak ważna dla rządu i gospodarki inwestycja, to wydawałoby się, że i dofinansowanie drogi będzie ważne – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Magistrat zapewnia, że wniosek na dofinansowanie był pisany przez najwyższej klasy specjalistów z udziałem m.in. naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

- W grudniu podczas spotkania w ministerstwie nic nie wskazywało, że jest z nim jakiś problem. Zresztą parametry drogi, planowane natężenie ruchu i to, że połączy z innym środkiem transportu, w tym wypadku z lotniskiem, dawało inwestycji spore szanse – dodaje wiceprezydent Bluj.

Teraz delegacja z Wrocławia planuje rozmowy z Ministerstwem Rozwoju oraz spotkanie z wiceministrem Witoldem Słowikiem.

– Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze od samego początku jest łatwo o pieniądze. Nieraz jest tak, że droga jest już prawie gotowa i dopiero wtedy przyznawane są na nią środki unijne. Jestem dobrej myśli i uważam, że mamy szansę jeszcze na przesunięcie tych pieniędzy na wrocławski projekt. Tak dzieje się bardzo często – mówi wiceprezydent Maciej Bluj.

Miasto nie zamierza rezygnować z budowy tego ważnego połączenia. Trwają roboty budowalne przy pierwszym fragmencie obwodnicy Leśnicy, między Średzką a Graniczną. Na wykonanie projektu dla drugiego odcinka wraz z przebudową ul. Kosmonautów jest przygotowywany przetarg. Najpewniej będzie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni. Zakończenie dotychczasowych prac planowane jest do 2018 roku.

– Idea była taka, że jedno kończymy i drugie po tym zaczynamy i na razie ten plan nie jest zagrożony – podsumowuje Maciej Bluj.

Na dofinansowanie inwestycji w tym rozdaniu z Ministerstwa Rozwoju (poza Krakowem, który stara się o inwestycje z GDDKiA) zakwalifikowały się tylko projekty mniejszych miast, m.in. Wałbrzycha, Rybnika, Tarnowa, Torunia, czy Świnoujścia.

Lista miast, których projekty zakwalifikowały się do dofinasowania.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 94 Jak dojadę - Wrocław