1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna będą miały swoje obwodnice

Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna będą miały swoje obwodnice

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-04-04
Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna będą miały swoje obwodnice
W ciągu drogi krajowej nr 12 w woj. lubuskim powstanie obwodnica Wschowy. Zdjęcia: GDDKIA
Rusza przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla obwodnic trzech miejscowości - Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna w województwie lubuskim. To zadania w ramach Programu Budowy 100 obwodnic.

Przetarg podzielono na trzy części:

  1. Budowa obwodnicy miejscowości Wschowa w ciągu drogi krajowej nr 12
  2. Budowa obwodnicy miejscowości Dobiegniew w ciągu drogi krajowej nr 22
  3. Budowa obwodnicy miejscowości Przytoczna w ciągu drogi krajowej nr 24

Dla obwodnic wyłonione w przetargu firmy opracują dokumentację projektową w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych z elementami Koncepcji Programowych (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

- Termin otwarcia ofert wyznaczony został na 12 maja 2020 r. Podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą planowane jest na październik br. – informuje zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Wschowy w ciągu drogi krajowej nr 12

Planowana obwodnica dotyczy budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 12 relacji Głogów – Leszno, stanowiącej obwodnicę miasta Wschowa.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wschowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12. Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Obwodnica Wschowy to jedno z szeregu zadań, jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. planowana budowa obwodnicy Głogowa. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości we Wschowej oraz na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Nowe obwodnice w woj. lubuskim w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic

Nowe obwodnice w woj. lubuskim w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic. Mapa: GDDKIA

 

Obwodnica Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22

Realizacja obwodnicy Dobiegniewa usprawni ruch zarówno na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim, ale także pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Dobiegniewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Dobiegniewie. Obwodnica usprawni ruch zarówno na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim, ale także pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1.

Obwodnica Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24

Obecnie DK24 przebiega przez centrum Przytocznej. Zakłada się budowę obwodnicy po nowym śladzie drogi krajowej nr 24.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Przytocznej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 24. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej Przytocznej.

Droga krajowa nr 24 jest ważnym korytarzem transportowym na osi wschód-zachód, równolegle do autostrady A2. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie szczególnie ruch dalekobieżny i tranzytowy z miejscowości. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 12 Utrudnienia na drodze 22 Jak dojadę - Dobiegniew Jak dojadę - Przytoczna