1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zbliżamy się do wydłużenia S8 z Wrocławia do Kłodzka. Przetargi na S8 w 2022 roku

Zbliżamy się do wydłużenia S8 z Wrocławia do Kłodzka. Przetargi na S8 w 2022 roku

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-01-21
Zbliżamy się do wydłużenia S8 z Wrocławia do Kłodzka. Przetargi na S8 w 2022 roku
S8 wydłuży się o odcinek Wrocław – Kłodzko. Obecny etap to decyzje środowiskowe. Mapa: GDDKIA
Droga krajowa nr 8 liczy blisko 830 km długości i łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku dojedziemy już drogą ekspresową S8, która ma ok. 560 km długości. W najbliższych latach przybędzie kolejne ok. 80 km dwujezdniowej eski. Od jesieni 2020 r. rozpoczęło się składanie wniosków do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowych dla budowy drogi ekspresowej S8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko. Uzyskanie decyzji planowane jest na II/III kwartał 2021 roku.

Droga krajowa nr 8 od Wrocławia do Kłodzka będzie drogą o parametrach klasy drogi ekspresowej (klasa S). To ważna inwestycja dla kierowców ale i dla mieszkańców wszystkich miejscowości położonych wzdłuż obecnej krajówki. Droga ta nie bez powodu bardzo często nazywana jest drogą śmierci i zajmuje czołowe miejsce na liście dróg z największą liczbą wypadków. 

Powstanie dokumentacja dla A4 Krzyżowa – Wrocław. To krok do budowy autostrady i drogi S5

Od grudnia 2016 roku rozpoczęło się opracowywanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla przyszłej drogi ekspresowej S8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko. Początkowo przewidywano rozbudowę DK8 do parametrów drogi głównej przyspieszonej (GP) o przekroju 2x2 na odcinkach o największym natężeniu, a na pozostałym odcinku 2+1. Miały powstać skrzyżowania jednopoziomowe z sygnalizacją świetlną, ronda oraz przejścia dla pieszych. Jednak we wrześniu 2018 r. podpisany został aneks do Programu inwestycji, który zmienił w sposób zasadniczy planowany wcześniej plan modernizacji drogi i dał początek przygotowaniom do opracowania drogi o parametrach klasy S, czyli 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasami awaryjnymi), z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz Miejscami Obsługi Podróżnych.

Realizację ok. 80-kilometrowego odcinka przyszłej S8 podzielono na krótsze odcinki: Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki, Łagiewniki - Wrocław (Magnice).

- Taki podział inwestycji na trzy krótsze odcinki sprawi, że jej przygotowanie, wybór wykonawców, a następnie realizacja będą przebiegały sprawniej. Każdy z tych etapów jest niezwykle złożony, więc takie podejście przyniesie obiektywne korzyści i ułatwi zrealizowanie tej inwestycji. Krótsze odcinki to również większa konkurencyjność na etapie przetargu – wyjaśniają drogowcy.

Obecnie trwa procedura uzyskiwania decyzji środowiskowych dla wszystkich trzech odcinków. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wszczęła już postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinków Wrocław (Magnice) – Łagiewniki i Łagiewniki – Ząbkowice. Jako ostatni złożony zostanie wniosek dotyczący odcinka S8 Ząbkowice - Kłodzko. Do decyzji DŚU zarekomendowano przebieg przyszłej drogi ekspresowej S8 Wrocław (Magnice) – Kłodzko będący kompilacją wariantów odcinków decyzyjnych A2_B4_C4_D2+D3_E2, gdzie odcinek decyzyjny D3 został wskazany jako przełożenie drogi krajowej nr 39 (wyprowadzenie nowym śladem DK39 z miejscowości Łagiewniki). Mapy z rekomendowanym przebiegiem trasy S8 Magnice - Kłodzko:

Przebieg S8 Wrocław - Kłodzko ustalony. Mapy odcinków drogi ekspresowej S8

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko. Mapa: GDDKIA

DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. Jest to jeden z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu przed wydaniem decyzji środowiskowej. W opracowaniu dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, zanieczyszczeń powietrza, jakości wód oraz inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód, nasadzeń zieleni, zakresu nadzoru przyrodniczego itp.   Każda osoba zainteresowana tą kwestią ma możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie konsultacji społecznych, które zostaną przeprowadzone przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie procesu wydawania decyzji środowiskowej.  

Rok 2021 pod znakiem przetargów na S19, S17, S6 i S10

Uzyskanie decyzji środowiskowej planowane jest na II/III kwartał 2021 roku. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargów w formule zaprojektuj i wybuduj. Niestety w tegorocznych planach GDDKIA nie ma ujętych przetargów na dolnośląskie odcinki trasy S8. Oznacza to, ze możemy się ich spodziewać najwcześniej w 2022 roku.

Budowa ekspresowej trasy z Wrocławia do Kłodzka to nie jedyne inwestycje zaplanowane na krajowej ósemce. Dla odcinków DK8 Kłodzko – Szczytna i Duszniki – Kudowa Zdrój o łącznej długości 30 km w toku są prace projektowe (umowę z wykonawca podpisano w styczniu 2020 r.). Wykonawca dokumentacji projektowej uzyska decyzję środowiskową, wykona projekt budowlany, uzyska decyzję ZRID, wykona projekt wykonawczy i materiały przetargowe. Planowany termin zakończenia dokumentacji projektowej to początek 2022 roku. Przypominamy, ze w poprzednich latach wyremontowano DK8 na odcinku Szczytna – Duszniki Zdrój.

Droga ekspresowa S8 jest jedną z najdłuższych ekspresówek w Polsce. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Stanowi też polski odcinek międzynarodowej trasy E67, łączącej Europę Środkową z Finlandią, oraz fragment trasy Via Baltica.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8