Planując podróż ze stolicy do Torunia mamy do dyspozycji dwie opcje. Możemy pojechać autostradami A2 (przez Łódź) i A1 przez Kutno i Włocławek. Wówczas pokonanie 260 km nie powinno nam zająć więcej niż 3 godzin. Możemy także pojechać drogą krajową nr 10. Wtedy do Płońska dojedziemy drogą krajową nr 7 i dalej wspomnianą „10”. W porównaniu z wariantem przez autostrady, pokonamy o ok 40 km mniej, ale kosztem dodatkowych 45 minut a nawet godziny.
Autostrada A1 łączy Toruń z Trójmiastem. Droga do Gdańska zajmie nam niespełna 2 godziny (170 km). Od strony południowej, autostradą A1 dojedziemy z Łodzi (180 km), Częstochowy (290 km) i Gliwic (380 km).
Z Krakowa też pojedziemy przez autostradę A1. Wówczas do Mysłowic jedziemy autostradą A4 a do Pyrzowic, gdzie wjedziemy na A1, drogą ekspresową S1. Drogę o długości 440 km pokonamy w 5 godzin. Dystans możemy skrócić o 40 km jeśli pojedziemy z Krakowa do Miechowa i dalej do Radomska przez Szczekociny. Niestety, nie zyskamy na tym zbyt wiele, bo czas przejazdu wzrośnie nawet o godzinę.
Ze Szczecina rekomendujemy przejazd drogą krajową nr 10. Mijając Stargard, Piłę i Bydgoszcz, do Torunia dotrzemy po 4,5 godzinie i przejechaniu 315 km. Z Bydgoszczy do Torunia dojazd zajmuje ok godziny. Możemy jechać drogą krajową nr 80 (powyżej Wisły), albo krajową „10-ką”. Pierwsza z dróg jest krótsza o ok 10 km.
Z Poznania do Torunia możemy jechać przez Bydgoszcz albo Inowrocław. Pierwszy wariant biegnie po drodze ekspresowej S5 i ma długość 180 km. Drugi, do Gniezna prowadzi też drogą S5, następnie drogą krajową nr 15. Ta trasa ma 155 km długości. Na przejazd w obu wariantach powinniśmy przeznaczyć ok 2,5 do 3 godzin, w zależności od natężenia ruchu.
Z Wrocławia do Torunia pojedziemy przez Poznań. Czyli do Poznania drogą ekspresową S5 i dalej jak wyżej. Z Wrocławia do Torunia mamy do pokonania 360 km drogi.