Chorzów
Najstarsza część miasta – wieś Chorzów – od XIII w. znana była z wydobycia rud srebra i ołowiu. Powstanie miasta w dzisiejszej formie należy datować na rok 1869, kiedy to Chorzów otrzymał prawa miejskie. Założono go wokół osiedla Królewska Huta (od założonej w 1802 r. huty o tej samej nazwie), którą to nazwę przyjął cały Chorzów w latach 1922-45. Dziś największymi atrakcjami miasta są: Planetarium Śląskie z 1955 roku – największe i najbardziej znane obserwatorium astronomiczne w Polsce; Górnośląski Park Etnograficzny – skansen prezentujący blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej; Śląski Ogród Zoologiczny; Śląskie Wesołe Miasteczko – największy stały lunapark w Polsce oraz Stadion Śląski – do niedawna główna arena zmagań polskich piłkarzy w meczach międzypaństwowych. To tu w 1957 r. polska reprezentacja pokonała na oczach 100 tys. widzów Związek Radziecki 2:1. Dziś stadion jest przebudowywany (od 2009 r.) i – w związku z tym – nieużywany.
Drogi w Chorzowie
Najważniejszą dla Chorzowa trasą jest autostrada A4, przecinająca południowe obrzeża miasta z zachodu na wschód (w rejonie dzielnicy Batory). Autostrada A4 (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin) jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu jak Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów. Autostrada A4 łączy Chorzów bezpośrednio z Katowicami i dalej województwem małopolskim na wschodzie oraz Gliwicami i województwem opolskim na zachodzie. Przejazd autostradą w obrębie granic miasta jest bezpłatny.
Poza autostradą A4 przez Chorzów przebiega krajowa droga nr 79. To długa droga krajowa, biegnąca łukiem przez województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie, łącząca Górny Śląsk (dokładnie Bytom) ze stolicą, długości 450 km. Droga łączy Chorzów z Bytomiem na zachodzie oraz Katowicami, Jaworznem, Trzebinią, Krakowem na wschodzie a dalej Sandomierzem, Kozienicami i wreszcie Warszawą. W Chorzowie droga ma wyjątkowo prosty przebieg. Wiedzie przez centrum Chorzowa wzdłuż osi północny-zachód – południowy-wschód ul. Katowicką, łącząc nią granice Chorzowa z Bytomiem i Katowicami właśnie.
Trzecia droga Chorzowa to droga wojewódzka nr 902, czyli Drogowa Trasa Średnicowa. To kręgosłup drogowy śląskiej aglomeracji relacji Katowice-Chorzów-Świętochłowice-Ruda Śląska-Zabrze-Gliwice. Trasa liczy ok. 22 km długości. To jedna z ważniejszych dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego tras relacji wschód-zachód (łączy główne miasta całego Okręgu) o potężnym natężeniu ruchu. Biegnie południowymi obrzeżami miasta, równolegle do DK79 łącząc Chorzów bezpośrednio ze Świętochłowicami na zachodzie i Katowicami, położonymi na południowy-wschód od miasta.