1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa autostrady A4 ma zielone światło z resortu infrastruktury

Rozbudowa autostrady A4 ma zielone światło z resortu infrastruktury

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-24
Rozbudowa autostrady A4 ma zielone światło z resortu infrastruktury
Już nie tylko rozbudowy A4 Krzyżowa - Wrocław, Katowice - Kraków ale i A4 Katowice - woj. opolskie obiecuje resort infrastruktury. Zdjęcia: GDDKIA
Na rozbudowę autostrady A4 kierowcy czekają od lat. Chodzi nie tylko o jej dolnośląski odcinek Krzyżowa – Legnica – Wrocław, ale i o dalszą część prowadzącą w stronę Katowic i Krakowa. I właśnie rozbudowę autostrady A4 pomiędzy Katowicami a granicą województwa opolskiego zatwierdził obecny resort infrastruktury. To 60 km trasy A4, która zyska dodatkowe pasy ruchu. Wcześniej zostały podpisane programy inwestycji na rozbudowę obecnie jeszcze koncesyjnej autostrady A4 od Krakowa do Katowic.

Spis treści:

Rozbudowa autostrady A4

Co obejmie rozbudowa A4 Katowice – granica z woj. opolskim?

Terminy rozbudowy autostrady A4 w woj. śląskim

Rozbudowa autostrady A4

- Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycji na rozbudowę autostrady A4 pomiędzy Katowicami a granicą województwa opolskiego. Oznacza to, że rozbudujemy kolejnych 60 km autostrady A4 – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Autostrada A4, węzeł Katowice Murckowska

Autostrada A4, węzeł Katowice Murckowska. Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, że wcześniej minister infrastruktury podpisał programy inwestycji na rozbudowę A4 od Krakowa do Katowic. 

W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat

Na ostateczny wariant realizacji tj. budować w nowym śladzie czy rozbudować obecną A4-kę czeka dolnoślaski fragmnet A4 Wrocław - Legnica. Wiadomo już, że odcinek z Krzyżowej do Legnicy bedzie poszerzony o dodatkowy pas ruchu. 

GDDKIA: wkrótce poznamy rekomendowany wariant przebiegu A4 Legnica – Wrocław

Co obejmie rozbudowa A4 Katowice – granica z woj. opolskim?

No ale skupmy się na podpisanym ostatnio programie inwestycji. Dotyczy on poszerzenia autostrady A4 na około 60 km fragmencie od Katowic do granicy z woj. opolskim. Wraz z rozbudową jezdni autostradyo dodatkowe pasy ruchu przebudowie ulegnie 11 węzłów drogowych (Łany, Kleszczów, Ostropa, Bojków, Gliwice Sośnica, Zabrze Południe, Ruda Śląska, Chorzów, Katowice Mikołowska, Katowice Francuska, Katowice Murckowska), 6 Miejsc Obsługi Podróżnych (Proboszczowice, Chechło, Kozłów, Rachowice, Wirek, Halemba) oraz ponad 150 obiektów inżynieryjnych, z czego większość, bo 119 stanowią wiadukty. W ramach prac rozebrana zostanie również dawna infrastruktura manualnego systemu poboru opłat.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt


Autostrada A4, węzeł Ruda Śląska

Autostrada A4, węzeł Ruda Śląska. Zdjęcia: GDDKIA

Obecnie autostrada A4 pomiędzy węzłem Katowice Murckowska a węzłem Gliwice Sośnica posiada przekrój 2x3, zmienny miejscowo 2x2 lub 2x4, a od węzła Gliwice Sośnica w stronę Opola 2x2. Trasa obłożona jest olbrzymim ruchem, jak wynika z danych GDDKIA średniodobowy ruch oscyluje od ponad 60 tys. do ponad 100 tys. pojazdów na dobę.

Łącznie na realizację inwestycji, po aktualizacji programu z początku września br., zostanie przeznaczone 299,5 mld zł. Limit finansowy obejmuje nowe zadania o wartości około 192 mld zł, zadania kontynuowane o wartości 104,5 mld zł oraz rezerwę w wysokości 3 mld zł.

Terminy rozbudowy autostrady A4 w woj. śląskim

Drogowcy zakładają, że ogłoszenie postępowania przetargowego na przygotowanie dokumentacji studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego powinno nastąpić na początku 2024 roku. Zakończenie etapu przygotowawczego przewidziano do 2028 roku. Realizację inwestycji zaplanowano w systemie Projektu i Buduj na lata 2031-2033.

Patrząc na wysyp podpisywanych programów inwestycji przez ministra Adamczyka i ich zakładane terminy budowy, może się okazać, że przed 2030 rokiem cała autostrada A4 będzie rozkopana. Wszystkie obiecane rozbudowy A4-ki, jeżeli cudem uda się dotrzymać terminów, skumulują się w jednym czasie, co będzie oznaczać armagedon i paraliż komunikacyjny  głównej arterii drogowej na południu kraju. 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chorzów Jak dojadę - Gliwice