1. Strona główna
  2. Informacje
  3. 13-kilometrowa obwodnica Praszki otwarta. Nowa DK45 w woj. opolskim

13-kilometrowa obwodnica Praszki otwarta. Nowa DK45 w woj. opolskim

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-04-25
13-kilometrowa obwodnica Praszki otwarta. Nowa DK45 w woj. opolskim
Prace przy budowie obwodnicy Praszki w ciągu DK45 dobiegły końca 25.04.2023 r. Zdjęcia: GDDKIA
We wtorek, 25 kwietnia 2023 r. pierwsi kierowcy pojechali obwodnicą Praszki w ciągu drogi krajowej nr 45. To już kolejna obwodnica jak przybyła na mapie drogowej Opolszczyzny. Prawie 13 kilometrowa trasa ułatwia podróżowanie na trasie Opole – Łódź.

Dzisiaj, pierwsi kierowcy przejechali komfortowym odcinkiem obwodnicy Praszki w ciągu DK45 (woj. opolskie). Nowa inwestycja to przede wszystkim poprawa przepustowości i płynności ruchu odcinku trasy DK45 na północ od Opola. Dzięki obwodnicy ruch tranzytowy omija centrum Praszki i sąsiedniego Gorzowa Śląskiego.

Nowe drogi ekspresowe i autostrady w 2023 r. Pierwsze otwarcia już w kwietniu

Nowa 13 kilometrowa trasa w ciągu DK45 omija Praszkę i Gorzów Śląski

Nowa 13 kilometrowa trasa w ciągu DK45 omija Praszkę i Gorzów Śląski. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica w ciągu DK45 rozpoczyna się przed Gorzowem Śląskim, odchodząc od wspólnego przebiegu DK42 i DK45. Gorzów Śląski omija od strony zachodniej, Praszkę od wschodniej i kończy się połączeniem z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale. Jest to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu, dostosowana do nośności 11,5 t/oś.

W ciągu trasy wybudowano dziesięć obiektów inżynierskich, w tym mosty nad rzekami Prosną i Wyderka, trzy wiadukty nad obwodnicą oraz pięć obiektów zlokalizowanych wzdłuż obwodnicy.

W ciągu nowej trasy zbudowano także cztery skrzyżowania w formie ronda, na jej początku i końcu oraz na przecięciu z obecnym przebiegiem dróg krajowych nr 42 i 45. 


Rondo w ciągu obwodnicy Praszki

Rondo w ciągu obwodnicy Praszki. Zdjęcia: GDDKIA

Nowa obwodnica biegnąca z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi (DK45) łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Obwodnica umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywności gospodarczej. Nowa droga odciąży z ruchu tranzytowego dotychczasowe ciągi dróg krajowych nr 42 i nr 45 w centrum tych miast.

Projektowanie i budowa obwodnicy Praszki ruszyła 20 maja 2019 r. Wartość jej realizacji to 171,5 mln zł. Ponad 165 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

DK45 obwodnica Praszki dł. 12,8 km (woj. opolskie)

DK45 obwodnica Praszki dł. 12,8 km (woj. opolskie). Zdjęcia: GDDKIA


Obwodnica Praszki to jedna z kilku inwestycji realizowanych aktualnie na terenie woj. opolskiego w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. - Wkrótce w tym samym powiecie otworzymy kolejną obwodnicę: ekspresową obwodnicę Olesna - zapowiedział na otwarciu wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 

Budowa S11, obwodnicy Olesna zakończy się za kilka miesięcy

S11 - obwodnica Olesna w ciągu drogi S11 będzie oddana w III kw. 2023 r.

S11 - obwodnica Olesna w ciągu drogi S11 będzie oddana w III kw. 2023 r. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 45 Jak dojadę - Praszka