2 mld zł na budowę drogi S6 w kierunku Gdańska, połowę zapłaci UE
Droga ekspresowa S6 w okolicy Kołobrzegu. Zdjęcia: GDDKIA

Od tego roku droga ekspresowa S6 – tzw. Trasa Kaszubska pomiędzy Bożympolem Wielkim za Lęborkiem a Gdynią jest w fazie realizacji. GDDKIA podpisała umowy w formuje projektuj i buduj z wykonawcami wszystkich trzech odcinków na jakie podzielono inwestycję. Prace wyniosą w sumie około 2 mld zł, z czego prawie połowę dołoży Unia Europejska.

Obecnie trwa projektowanie odcinków drogi ekspresowej S6 na trasie pomiędzy Słupskiem a Gdańskiem na odcinkach o łącznej długości blisko 41 km.

Pierwszym odcinkiem S6 Bożepole Wielkie - Szemud zajmuje się firma PORR SA za prawie 338 mln zł. Za realizację drugiego fragmentu S6 między Luzinem a Szemudem odpowiada firma Budimex SA, która wyceniła prace na prawie 336 mln zł. Z kolei wykonawcą najdłuższego odcinka Szemud – Gdynia jest firma Polaqua. Za zaprojektowanie i wybudowanie trasy otrzyma nieco ponad 817 mln zł.

 

Mapa z odcinkami realizacyjnymi drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia

Mapa z odcinkami realizacyjnymi drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia. Mapa: GDDKIA

 

Prace budowalne mają ruszyć w drugiej połowie 2019 r. po uzyskaniu zezwoleń na realizację inwestycji. W drugiej połowie 2021 roku będziemy mogli pojechać tymi trzema odcinkami S6.

 

Realizacja inwestycji została wsparta dofinasowaniem unijnym. Unia Europejska przekaże ponad 984 miliony złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę w tej sprawie podpisano 20 listopada br.


Pozostałe odcinki drogi ekspresowej S6: Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, Koszalin - Bożepole Wielkie oraz Zachodnia Obwodnica Szczecina będą realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Decyzję w tej sprawie podjął 5 czerwca 2018 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Odcinki powinny powstać w 2023 r.

 

Natomiast w przyszłym roku zakończy się budowa trasy w woj. zachodniopomorskim, gdzie pojedziemy ekspresowo 140km z Goleniowa do Koszalina. Wyjątkiem będzie obwodnica Koszalina – tu prace przeciągną się do 2020 r.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Robert
2019-02-05 22:56
Mówią i że z małych szczęść trzeba się cieczyć... tylko kiedy będzie można połączyć 3miasto ze Szczecinem? Dlaczego S6 między Bożym Polem, a Koszalinem nie może doczekać się upragnionego dofinansowania. Przecież w interesie wszystkich miast nadmorskich i turystów jest ta trasa...

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: