1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A1 między Toruniem i Włocławkiem będzie szersza. Prace już trwają

Autostrada A1 między Toruniem i Włocławkiem będzie szersza. Prace już trwają

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-11
Autostrada A1 między Toruniem i Włocławkiem będzie szersza. Prace już trwają
Będzie trzeci pas na autostradzie A1 Toruń - Włocławek. Zdjęcia: GDDKIA
Z autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Włocławkiem kierowcy korzystają już ponad 10 lat – od 21 grudnia 2013 roku. W planach jest rozbudowa trasy o trzeci pas ruchu w obu kierunkach. Rozbudowa A1-ki ma związek z realizacją trasy S10 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Pierwsze prace projektowe dla poszerzenia A1-ki ruszyły w ubiegłym roku.

Na blisko 35 kilometrowym odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ autostrada A1 zostanie rozbudowana o trzeci pas ruchu w obie strony. Pierwsze prace projektowe już ruszyły. W ubiegłym roku drogowcy podpisali umowę z wykonawcą, który opracuje materiały niezbędne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta otworzy drogę do realizacji zadania. Wykonawca dokumentacji jest firma Voessing Polska a wartość prac to blisko 3 mln zł.

Autostrada A1 nadal będzie bezpłatna

Autostrada A1 Toruń - Włocławek w czasie budowy została przystosowana do rozbudowy o trzeci pas ruchu

Autostrada A1 Toruń - Włocławek w czasie budowy została przystosowana do rozbudowy o trzeci pas ruchu. Zdjęcia: GDDKIA

Jak wyjaśniają drogowcy, inwestycja będzie polegała na rozbudowie łącznie 34,8 km A1 o trzeci pas ruchu o szerokości 3,75 m na każdej z jezdni autostrady, na odcinku od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ.

Obecna autostrada A1 Toruń - Włocławek - MOP

Obecna autostrada A1 Toruń - Włocławek - MOP. ZDjęcia: GDDKIA

W ocenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych, realizacja inwestycji przyczyni się do dostosowania parametrów technicznych A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, w szczególności spowodowanego przejęciem ruchu z drogi ekspresowej S10 Szczecin - Warszawa, w związku z planowaną budową S10 na odcinku od węzła Włocławek Północ do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50/S50).

Mapa z planowanym do rozbudowy odcinkiem autostrady A1

Mapa z planowanym do rozbudowy odcinkiem autostrady A1

Mapa: GDDKIA

Rozbudowa autostrady A1 Toruń – Włocławek to kolejna inwestycja związana z rozbudową autostrad przewidziana do realizacji w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. O trzeci i czwarty pas poszerzona zostanie A2 na odcinku Warszawa - Łódź, trzeci pas zostanie dobudowany także na autostradzie A4, od Krzyżowej do Tarnowa.

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Obecna autostrada A1 Toruń - Włocławek

Zdjęcia: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Jak dojadę - Toruń