1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-13
Jest plan wielkiej rozbudowy autostrady A4 – obejmie 460 km
Obecną, dwujezdniową autostradę A4 z dwoma pasami ruchu zastąpi nowa, z trzema pasami ruchu. Zdjęcia: GDDKIA
Autostrada A4 to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce łącząca zachodnią i wschodnią granicę kraju. Zgodnie z zapisami w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., zaplanowano poszerzenie autostrady na blisko 460-kilometrowym odcinku pomiędzy Krzyżową w woj. dolnośląskim a Tarnowem w woj. małopolskim.

Łącząca zachodnią i wschodnią granicę Polski autostrada A4 jest częścią międzynarodowej trasy E40. W Jędrzychowicach koło Zgorzelca łączy się z niemiecką autostradą z kierunku Drezna, a kończy na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 wynosi około 672 km i przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Resort infrastruktury zaplanował poszerzenie autostrady na blisko 460-kilometrowym odcinku pomiędzy Krzyżową a Tarnowem. Inwestycja będzie realizowana etapami.

Najbardziej zaawansowane prace dotyczą odcinków na Dolnym Śląsku. W opracowaniu jest już dokumentacja projektowa dla odcinków autostrady A4: od Krzyżowej do Legnicy z od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód. GDDKIA zdecydowała, że autostrada zostanie rozbudowa w obecnym śladzie, dobudowane zostaną trzeci pas ruchu w każdą stronę i pas awaryjny. Dla takiego rozwiązania ma być złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Oznacza to, że nikną szanse na budowę nowej A4 na południe od Wrocławia, jak zakładał jeden z wariantów.

GDDKIA zdecydowała, A4 Wrocław – Legnica będzie rozbudowana w obecnym śladzie

Autostrada A4 Wrocław - Legnica - Krzyżowa będzie rozbudowana w obecnym śladzie

Autostrada A4 Wrocław - Legnica - Krzyżowa. Zdjęcia: GDDKIA

Dla odcinków od granicy województwa opolskiego i śląskiego do Krakowa oraz od Krakowa do Tarnowa Minister Infrastruktury niedawno podpisał Programy Inwestycji na opracowanie dokumentacji. Oznacza to, że GDDKIA może zlecić prace projektowe. Przetarg na zaprojektowanie rozbudowy autostrady A4 Kraków – Tarnów GDDKIA chce ogłosić w przyszłym roku.

GDDKIA: Przetarg na rozbudowę A4 Kraków – Tarnów w przyszłym roku

Autostrada A4 Kraków - Tarnów

Autostrada A4 Kraków - Tarnów. Zdjęcia: GDDKIA

Zmiany czekają też koncesyjny obecnie odcinek A4 Katowice – Kraków. Przypominamy, ze w 2027 roku kończy się koncesja spółki Stalexport Autostrada Małopolska na eksploatację i utrzymanie 61 kilometrowego odcinka. Według deklaracji resortu infrastruktury, gdy autostrada A4 przejdzie w ręce państwa, będzie bezpłatna i zostanie rozbudowana o nowe pasy ruchu. Na początku października br. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Programy Inwestycji, pozwalające na sfinansowanie prac przygotowawczych na wspomnianym odcinku A4.

W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłat

Autostrada A4 Katowice - Kraków

Autostrada A4 Katowice - Kraków. Zdjęcia: GDDKIA

Warto dodać, że w toku są prace nad projektem rozbudowy autostrady A4 na odcinku obwodnicy Krakowa, tj. od węzła Balice I do ul. Kąpielowej w pobliżu węzła Kraków Południe.

GDDKIA ma ważną decyzję dla inwestycji na połączeniu autostrady A4 i Zakopianki

Autostrada A4 na obwodnicy Krakowa

Autostrada A4 na obwodnicy Krakowa. Zdjęcia: GDDKIA

Na tym nie koniec planowanych inwestycji, bo resort infrastruktury zapowiedział również rozbudowę A4-ki na kolejnym, 60 km odcinku od Katowic do granicy z woj. opolskim. Podpisany program inwestycji daje drogowcom zielone światło do ogłoszenia przetargu i rozpoczęcia prac projektowych.

Rozbudowa autostrady A4 ma zielone światło z resortu infrastruktury

Prace remontowe na opolskim odcinku autostrady A4 prowadzone były w ostatnich latach

Prace remontowe na opolskim odcinku autostrady A4 prowadzone były w ostatnich latach. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Wrocław Jak dojadę - Kraków