1. Strona główna
  2. Autostrady
  3. Autostrada A6
  4. Opis drogi

Autostrada A6

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-02-09
  4. Aktualizacja: 2023-06-23
Autostrada A6
Autostrada A6 na odcinku Kołbaskowo - Klucz. Zdjęcie: GDDKiA.
Autostrada A6 ma około 30 km długości i przebiega od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do węzła Rzęśnica w Szczecinie. Autostrada pełni funkcje obwodnicy Szczecina, ma również kluczowe znaczenie dla regionu, bo już teraz łączy się z drogami ekspresowymi S3 i S6 a w przyszłości również z trasą S10.

Spis treści:

Przebieg autostrady A6 - obwodnicy Szczecina

Węzeł Klucz - tu A6 łączy się z drogami S3 i S10

Mapa autostrady A6 wraz z odcinkami, które były w przebudowie

A6 - Berlinka została wybudowana jeszcze przez Niemców

 

Przebieg autostrady A6 - obwodnicy Szczecina

Autostrada A6 położona jest w całości na terenie województwa zachodniopomorskiego i łączy sieć drogową północno – zachodniej Polski z Niemcami. Jest przedłużeniem niemieckiej autostrady A11. Biegnie w ciągu międzynarodowego szlaku drogowego E28 (Berlin, Szczecin, Goleniów, Koszalin, Słupsk, Trójmiasto, Elbląg, Kaliningrad, Tołpaki, Niestierow, Mariampol, Wilno, Mińsk).


Autostrada A6 zaczyna swój bieg na przejściu granicznym w Kołbaskowie i prowadzi dalej na wschód. W Kołbaskowie (węzeł Szczecin Zachód) autostrada krzyżuje się z drogą krajową nr 13. Dalej przebiega południowymi obrzeżami Szczecina przez obszary Parku Krajobrazowego "Dolina Dolnej Odry", gdzie dwukrotnie przebiega nad rzeką Odrą. Na węźle Radziszewo umożliwiono zjazd na drogę krajową nr 31. Od Radziszewa autostrada biegnie już w kierunku północno-wschodnim.

Węzeł Klucz - tu A6 łączy się z drogami S3 i S10

Na węźle Klucz autostrada A6 łączy się z drogą ekspresową S3, która biegnie dalej wraz z nią w kierunku północnym, a na południe odbija w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i autostrady A4 na południu kraju. Za węzłem Klucz autostrada A6 przebiega przez Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" u podnóża Wzgórz Bukowych. Powstał tu węzeł Szczecin Podjuchy ze zjazdem na ul. Morwową. Kolejnym węzłem jest Szczecin Kijewo. Do niedawna był to węzeł pamiętający jeszcze czasy lat 30 ubiegłego wieku - w połowie 2022 roku zakończono jego przebudowę. Tu autostrada A6 połączy się z projektowaną drogą ekspresową S10.

Bez utrudnień na obwodnicy Szczecina S3-A6. Koniec budowy węzła Szczecin Kijewo

Węzeł Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6, obwodnicy Szczecina

Węzeł Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6, obwodnicy Szczecina. Zdjęcia: GDDKIA

Od węzła Kijewo do węzła Szczecin Dąbie autostrada została przebudowana wcześniej.  Węzeł Szczecin Dąbie (Tczewska) powstał w 2014 roku i umożliwia zjazd do wschodnich dzielnic Szczecina. Później zakończono przebudowę ostatniego odcinka z betonowych płyt, który prowadził od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica, gdzie autostrada kończy swój bieg. Od węzła Rzęśnica biegną dalej dwie drogi ekspresowe S3 i S6 w stronę Goleniowa. Tu również odbija droga wojewódzka nr 142 w kierunku Łęczycy.

Mapa autostrady A6 wraz z odcinkami, które były w przebudowie:

Mapa autostrady A6 - wschodniej obwodnicy Szczecina

Mapa: GDDKIA

Zakończenie realizacji tych robót w 2022 roku oznaczał finał przebudowy autostrady A6.

A6 Berlinkę wybudowali jeszcze Niemcy

Autostrada A6 potocznie zwana Berlinką została wybudowana przez Niemców w latach 30 XX wieku. Niemcy zamierzali kontynuować budowę autostrady do Królewca (Kaliningrad w Rosji). Budowa trwała do 1943 roku, do czasu kiedy plany zmieniła II wojna światowa. Ostatecznie na terenie obecnej Polski powstał odcinek autostrady od granicy państwa do węzła Rzęśnica. W Polsce przebudowę kolejnych fragmentów istniejącego odcinka autostrady A6 realizowano od lat 90 XX wieku. Odcinek od granicy do węzła Klucz o długości ok. 14 km był realizowany w latach 1996 - 2001. Sam węzeł Klucz wybudowano w 2010 roku w ramach realizacji drogi  ekspresowej S3. Kolejny odcinek do węzła Klucz, bez węzła, ma długość niespełna 8 km i powstał w latach 2005-2007. W 2014 roku wybudowano węzeł Tczewska (Szczecin Dąbie) oraz wymieniono nawierzchnię autostrady na wysokości tego węzła, na długości niespełna 3 km.

 

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE