1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Bez utrudnień na obwodnicy Szczecina S3-A6. Koniec budowy węzła Szczecin Kijewo

Bez utrudnień na obwodnicy Szczecina S3-A6. Koniec budowy węzła Szczecin Kijewo

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-07-13
Bez utrudnień na obwodnicy Szczecina S3-A6. Koniec budowy węzła Szczecin Kijewo
Obwodnica Szczecina z węzłem Szczecin Kijewo na połączeniu A6 z DK10. Zdjecia: GDDKIA
Jeszcze przed wakacjami w pełni otwarto węzeł Szczecin Kijewo na obwodnicy Szczecina w ciągu autostrady A6 (przedłużenie drogi S3). Na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarte łącznice relacji Stargard - Kołbaskowo i Gdańsk – Stargard, co znacząco usprawniło podróżowanie nad Bałtyk i powroty. Były to dwie ostatnie zamknięte łącznice.

Od 23 czerwca br. na węźle Szczecin Kijewo funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła. Dzięki nowym łącznicom o znacznie łagodniejszych łukach, normatywnym pasom włączeń i wyłączeń, jezdniom zbiorczo-rozprowadzającym w ciągu A6 i nowym wiaduktom węzeł zapewnia większą przepustowość, komfort przejazdu i bezpieczeństwo niż przed przebudową. Wraz z otwarciem węzła, zniknęły też olbrzymie korki, jakie tworzyły się z powodu utrudnień. Warto zaznaczyć, że termin zakończenia inwestycji to 18 lipca tego roku, ale już przed wakacjami udało się udrożnić przejazd przez węzeł.

Sprawniejsza droga nad Bałtyk. Węzeł Szczecin Kijewo na A6-S3 w pełni otwarty


Nowy, przebudowany węzeł Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6, obwodnicy Szczecina

Nowy, przebudowany węzeł Szczecin Kijewo w ciągu autostrady A6, obwodnicy Szczecina. Zdjecia: GDDKIA


Węzeł Szczecin Kijewo łączy autostradę A6 (która jest kontynuacją drogi ekspresowej S3 do Świnoujścia) z drogą krajową nr 10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80.


Transprojekt Gdański wybrany do projektowania S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Mapa przebiegu Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6

W kolejnych latach realizowana będzie Zachodnia Obwodnica Szczezcina w ciągu drogi ekspresowej S6. Mapa: GDDKIA

 

W ramach przebudowy węzła na autostradzie A6 powstał większy węzeł, z nowymi łącznicami. Zostały wykonane nowe, szersze wiadukty. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Po nowymi wiaduktami jest miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. Nowe łącznice mają łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. 


Przebudowa węzła Szczecin Kijewo na A6 nie obyła się bez problemów

Przebudowa węzła Szczecin Kijewo na A6 nie obyła się bez problemów. GDDKIA zerwała kontrakt z niesolidnym wykonawca i musiała znaleźć nowych wykonawców. Budowa węzła na A6-S3 kończona była etapami. Zdjęcia: GDDKIA

Przebudowa węzła Szczecin Kijewo została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie w kwocie 109,76 mln zł było przyznane na cały projekt przebudowy autostrady A6 Szczecin Kijewo - Rzęśnica łącznie z zakończoną w 2020 roku przebudową odcinka Szczecin Dąbie - Rzęśnica.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A6 Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Szczecin