• Facebook - conadrogach
Bełchatów ma obwodnicę
Obwodnica Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 74 (dawna DK8) omija już miasto od północy, Z nowej 11 km tras kierowcy mogli skorzystać jeszcze przed świętami. Zdjęcia: Budimex

Jeszcze przed świętami kierowcy mogli przejechać nową obwodnicą Bełchatowa w ciągu drogi krajowej nr 74. Nową trasę, która jest fragmentem drogi krajowej 74 (dawna DK 8) i omija miasto od północy, oddano cztery miesiące przed kontraktowym terminem. Jej zadaniem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego (głównie ciężkiego) z centrum miasta i tym samym usprawnienie przejazdu na trasie Wrocław - Piotrków Trybunalski - Warszawa.

23 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie obwodnicy Bełchatowa. To kolejna inwestycja drogowa, którą Budimex ukończył przed czasem. 19 grudnia informowaliśmy o oddanym przed czasem odcinku drogi ekspresowej S7 Miłomłyn – Ostróda Północ.

Obwodnica Bełchatowa w ciągu Dk74

Obwodnica Bełchatowa w ciągu DK74. Fot.: Budimex

Obwodnica przebiega na północ od Bełchatowa, przecinając drogi wojewódzkie nr 484 (Zelów – Bełchatów) i 485 (Pabianice – Bełchatów). Obwodnica o długości niespełna 11-kilometrów ma klasę GP (od km 297+743 do km 308+442). Oddana do ruchu droga jest jednojezdniowa ale dysponuje trzema pasami ruchu w układzie naprzemiennym - dwa w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Szerokość jezdni wynosi 11 metrów, co ma ułatwić przede wszystkim wyprzedzanie samochodów ciężarowych. Nowa trasa spełnia najwyższe kryteria dotyczące obciążenia, co oznacza, że mogą poruszać się po nie pojazdy, których nacisk na oś wynosi 11,5 tony. W ramach zadania wybudowano cztery węzły drogowe (wjazdowy i wyjazdowy typu trąbka, na przecięciu z drogami wojewódzkimi – karo), osiem wiaduktów, przejście dla zwierząt oraz most.

- Przejazd nową obwodnicą skróci się o ok. 0,5 - 1 godziny wobec przejazdu przez centrum Bełchatowa – ocenia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Mapa przebiegu obwodnicy Bełchatowa

Umowę na budowę obwodnicy Bełchatowa podpisano 31 grudnia 2014 roku. Firma Budimex S.A. złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 145.651.197,27 złotych. Inwestycja była dofinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w wysokości do 85%wydatków kwalifikowanych. Nowa droga objęta została 10 letnią gwarancją.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: