Budimex zakończył budowę 25 km drogi ekspresowej S17 Garwolin – Kurów
Zrealizowana droga ekspresowa S17 Garwolin - granica województwa. Trasę budował Budimex. Zdjęcia: GDDKIA

Ponad 25 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S17 wraz z infrastrukturą towarzyszącą i obiektami inżynierskimi na trasie Garwolin – Kurów zostało oddane do użytku. Na trasę składają się dwa odcinki Garwolin – Gończyce i Gończyce – granica województw, które realizował Budimex SA. Oddany odcinek ułatwi podróżowanie na trasie Warszawa - Lublin.

Prace na obu odcinkach drogi ekspresowej S17 rozpoczęły się w marcu 2017 r. i były prowadzone w trybie „projektuj i buduj”. Droga wykonana jest w technologii nawierzchni betonowej. O skali inwestycji świadczą związane z nią liczby. Tylko przy pierwszym zadaniu prace realizowane były z wykorzystaniem 90 jednostek sprzętowych. Dzięki realizacji tego odcinka i sąsiednich przez innych generalnych wykonawców, droga ekspresowa S17 jest już w pełni gotowa od Garwolina do Lublina a więc na blisko 70% długości całej trasy – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.

Roboty zaowocowały powstaniem na tej trasie S17 Garwolin – granica województw m.in. trzech węzłów drogowych – Górzno, Gończyce i Trojanów oraz dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych. Na obu zrealizowanych odcinkach wbudowane zostało łącznie ok. 328 tys. ton betonu cementowego, ok. 155 tys. ton mas bitumicznych oraz ok. 3 mln ton nasypów.

trzech węzłów drogowych – Górzno, Gończyce i Trojanów oraz dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych

W ciągu drogi ekspresowej S17 Garwolin - granica województw powstały: trzy węzły drogowe – Górzno, Gończyce i Trojanów oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Zdjecia: GDDKIA

Odcinek S17 Garwolin – Gończyce – kilometr drogi w wykopie o głębokości 9,5 m

Ponad 12-kilometrowy odcinek drogi z Garwolina do Gończyc posiada 45 przepustów ekologicznych i hydrologiczno-ekologicznych, dwa mosty oraz 6 wiaduktów drogowych. – Wybudowaliśmy także dwa węzły drogowe. Pierwszy z nich, o nazwie Górzno zastąpi dotychczasowe skrzyżowanie z drogą powiatową, z kolei węzeł Gończyce ma na celu połączenie drogi wojewódzkiej z trasą ekspresową S17 – mówi Jakub Drozdowski, dyrektor rejonu Budimex SA. Kilometr drogi na tym odcinku będzie przebiegać w wykopie o głębokości 9,5 m. – Jego objętość jest równa 323 tys. m3. Wymagało to wybrania ok. 613 tys. ton gruntu, co w przeliczeniu na samochody ciężarowe jest równoważne ze zrobieniem przez nie ok. 24 tys. kursów – dodaje Jakub Drozdowski. Przy odcinku między Garwolinem, a Gończycami stanął także Obwód Utrzymania Drogi, w skład którego wchodzą m.in. budynek warsztatowo-garażowy czy magazyn, mieszczący ok. 30 ton soli drogowej.

 

Odcinek S17 Gończyce – granica województw z 82-metrowy wiaduktem

Inwestycja drogowa zlokalizowana na terenie powiatu garwolińskiego, w gminach Sobolew i Trojanów, liczy ponad 13 km, a na jej trasie stanęły węzeł Trojanów oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, o nazwach MOP Wola Korycka i MOP Mroków. Podobnie jak w przypadku odcinka 1, również przy tej inwestycji fragment drogi przebiega w wykopie. Jego głębokość to 13 m. – Najdłuższym obiektem tego odcinka jest z kolei czteroprzęsłowy wiadukt drogowy WD-34, pod którym przebiega trasa główna S17 oraz dwie drogi równoległe. Wiadukt mierzy ponad 82 m – mówi Jakub Drozdowski.

Przypominamy, że od dzisiaj kierowcy skorzystają nie tylko z odcinka S17 od końca obwodnicy Garwolina do granicy z województwem lubelskim ale i kolejnych kilku kilometrów do węzła Ryki Północ gdzie zjadą na stary przebieg DK17. Kolejnym, 15-kilometrowym odcinkiem S17 omijającym Ryki, kierowcy pojadą pod koniec wakacji. Wtedy też dystans 140 km od Garwolina do Piask pokonają w 70 minut.

Budowa drogi ekspresowej S17 ma na celu lepsze skomunikowanie wschodniej Polski oraz zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług, nie tylko między województwami mazowieckim i lubelskim, ale także poza granicami kraju.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

jokeymiras
2019-07-07 21:52
Zapraszamy Budimex do posprzątania po Salini Lubin-Polkowice S3
PP
2019-07-05 12:50
Brawa dla Budimexu! :) Dzię kujemy.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: