• Facebook - conadrogach
Budowa drogi S8: Obwodnica Marek otwarta, prawie…
Droga ekspresowa S8 Marki - Radzymin, która pełni funkcję obwodnicy Marek otwarta. Niestety utrudnienia przeciągną się jeszcze do przyszłego roku. Zdjęcia: GDDKIA

Od kilku dni kierowcy mogą jeździć 15 kilometrową obwodnicą Marek w ciągu drogi ekspresowej S8 Markami - Radzymin. Kierowcy mają do dyspozycji trasę główną, czyli dwie jezdnie po 3 pasy ruchu oraz węzły: Zielonka i Radzymin Południe. Wprowadzono tymczasową organizację ruchu, nadal prowadzone są prace i występują utrudnienia w ruchu.

Na drodze ekspresowej S8 Marki – Radzymin zamknięty jest węzeł Kobyłka i nie ma możliwości zjazdu. Wykonawca prowadzi tam jeszcze prace. Na węźle Marki wykonawca będzie rozbierał istniejącą łącznicę prowadzącą ruch z Trasy Toruńskiej (S8) na DK8 do Marek, co umożliwi mu wykonanie zjazdu z obwodnicy (jadąc od Białegostoku) na DK8 do Marek.

Ponadto do dokończenia są prace poza ciągiem głównym. Wykonawca Zadania I (odcinek S8 Marki-Kobyłka) zapowiedział zakończenie robót w II kwartale 2018r.

Natomiast na węźle Radzymin Południe wykonawca zadania 2 (odcinek S8 Kobyłka-Radzymin) będzie kończył roboty przez ok. 3 tygodnie, które są możliwe do zrealizowania po przełożeniu ruchu (po otwarciu ciągu głównego obwodnicy Marek).

 

Mapa węzłów zamkniętych i otwartych na obwodnicy Marek w ciągu S8 Marki - Radzymin

Mapa węzłów zamkniętych i otwartych na obwodnicy Marek w ciągu S8 Marki - Radzymin. Organizacja ruchu. Mapa: GDDKIA

 

Zmiany w organizacji ruchu po otwarciu obwodnicy Marek

Po otwarciu obwodnicy Marek, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S8 od istniejącego węzła Marki do włączenia w istniejący przebieg drogi S8 za węzłem Radzymin Południe.

- W związku z postępem prowadzonych prac w pierwszym etapie wyłączone z użytkowania zostaną dwa węzły drogowe tj. węzeł Kobyłka (z ul. Szkolną) oraz węzeł Wołomin (z docelowym przebiegiem DW635). Jednocześnie należy zaznaczyć, że węzeł Marki w pierwszym okresie użytkowania będzie o niepełnych relacjach – będzie trwać budowa łącznicy relacji Białystok – Warszawa Targówek (ul. Radzymińska)/Marki – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Do dyspozycji kierowców będą: węzeł Radzymin Południe z drogą wojewódzką nr 635 oraz węzeł Zielonka z drogą wojewódzką nr 631. W związku z powyższym zmianie ulegną zasady ruchu w zakresie dojazdu do m. Białystok oraz Marki, Radzymin czy Słupno!

Jak informują drogowcy, kierowcy jadący drogą S8 od strony Warszawy (most Grota) w celu dojazdu do Marek (dotychczasowego przebiegu DK8) powinni zwrócić szczególna uwagę na zmianę sposobu dojazdu i trzymać się prawej strony, a dojazd realizować z wykorzystaniem drogi serwisowej oraz skrzyżowania (na DK8) z sygnalizacją świetlną w węźle Marki. Zasada ta będzie oznakowana docelowymi tablicami drogowskazowymi i przeddrogowskazowymi oraz dodatkowo, dla podkreślenia tej istotnej zmiany, żółtymi tablicami tymczasowymi wyposażonymi w lampy błyskowe.

Kierowcy jadący ul. Radzymińską od strony Targówka powinni zwrócić uwagę na zmiany na tablicach kierunkowych i kierować się wg ich wskazań. W celu dojazdu do Białegostoku należy na węźle Marki skręcić w prawo na drogę S8, a w celu dojazdu do Marek, Radzymina i Słupna kontynuować jazdę na wprost jak dotychczas.

Kierowcy jadący drogą ekspresową S8 od strony Białegostoku zostaną automatycznie skierowani na nowy przebieg drogi S8. Z uwagi na brak relacji na Targówek (ul. Radzymińska-DW629) i Marki w węźle Marki, w celu dojazdu do tych miejsc należy dokonać zjazdu z drogi S8 wcześniej tj. na węźle Radzymin Południe bądź węźle Zielonka.

Dotychczasowe ograniczenia w ruchu ciężkim (16t) nadal pozostaną w niezmienionym zakresie.

 

Obwodnica Marek w ciągu drogi ekspresowej S8

Obwodnica Marek w ciągu drogi ekspresowej S8. Zdjęcia: GDDKIA

 

Umowy na realizację drogi ekspresowej S8 Marki - Radzymin zostały podpisane zostały podpisane w listopadzie 2014r. Termin zakończenia prac dla trasy głównej został ustalony na koniec lipca 2017r. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, wykonawcy byli uprawnieni do wystąpienia o przedłużenie czasu na ukończenie robót z uwagi na brak możliwości wykonywania prac w okresie zimowym, dlatego też termin ten został przesunięty na październik 2017r. Za przekroczenie terminu zakończenia robót GDDKiA zapewnia, że wyciągnie konsekwencje (naliczy kary) zgodnie z warunkami kontraktu.

 

Zadanie I odc. S8 Marki-Kobyłka

  • Wykonawca: Salini Polska (lider)
  • Wartość robót: 331,6 mln zł
  • Długość : 8,1 km
  • Zakres: budowa drogi ekspresowej oraz węzłów Zielonka, Kobyłka

Zadanie II odc. S8 Kobyłka-Radzymin

  • Wykonawca: Astaldi (lider)
  • Wartość robót: 405,9 mln zł
  • Długość: 7,2 km
  • Zakres: budowa drogi ekspresowej oraz węzła Radzymin Południe. Remont istniejącej drogi nr 8 (4 miesiące od otwarcia obwodnicy Marek).

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Radoslaw
2018-01-19 15:43
http://wiesci.com.pl/.../radzymin-i-zielonka-walka-o-ekrany/
Katarzyna
2018-01-19 15:42
W Nadmie hałas jest tragiczny! http://radzymin24.info/2018/01/mieszkancy-nadmy-chca-ekranow/
grand
2017-12-29 22:22
Nie napisaliście- kiedy tak naprawdę skończą pozostałe brakujące roboty, w tym węzły ,,Kobyłka i Wołomin". II kwartał 2018r. to b.nieprecyzyjny termin- czyli może być też 30.06.2018r.( tzn. za pół roku).
Ania
2017-12-28 22:37
trasa otwarta, nie ma ekranów, żyć się nie da!!!!

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: