Budowa ekspresowej S5 z Poznania do Bydgoszczy nabiera rozmachu
Budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Żnin - granica województwa. Zdjęcia: Kobylarnia SA

Trwa budowa drogi ekspresowej S5, która połączy m.in Poznań i Bydgoszcz. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są na ponad 25-kilometrowym odcinku od węzła Jaroszewo w okolicach Żnina do granicy województwa. Wykonawca odcinka zrealizował już 25 procent swojego zakresu robót. Cała trasa w przyszłym roku pozwoli skrócić czas podróży pomiędzy Wielkopolską i Trójmiastem do niespełna 3 godzin.

Budowa 129-kilometrowej trasy ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, która połączy autostrady A1 (Trójmiasto- Śląsk) i A2 (Warszawa-Berlin) to jedna z największych inwestycji na terenie kraju. Jej wartość to ponad 2,5 mld zł. Ze względu na skalę przedsięwzięcia inwestor - GDDKIA zdecydował się na podział zadania na 7 odcinków o długości od około 10 do 25 kilometrów.

Za prace na najdłuższym z nich pomiędzy Wielkopolską i Żninem odpowiada konsorcjum firm, któremu lideruje KOBYLARNIA S.A. W ramach inwestycji powstaje m.in. 16 obiektów inżynierskich, dwie jezdnie, cztery dwupoziomowe węzły drogowe, szereg odcinków dróg poprzecznych, dwa miejsca obsługi podróżnych, miejsca do kontroli i ważenia pojazdów dla policji i inspektorów transportu drogowego.

 

Mapa z lokalizacją odcinka drogi ekspresowej S5 realizowanego przez KobylarnięMapa z lokalizacją odcinka drogi ekspresowej S5 realizowanego przez Kobylarnię  SA.

 

- Zaawansowanie prac budowlanych to już 25 procent – mówi prezes spółki, Andrzej Ładyński. W ubiegłym roku jako pierwszy podmiot zakończyliśmy prace projektowe i uzyskaliśmy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Zależy nam, by zadanie skończyć w możliwie najkrótszym terminie, nie później niż latem 2019 roku. Inwestycja nie tylko poprawi bezpieczeństwo na ważnej trasie. Można zakładać, że po jej oddaniu do użytku czas przejazdu pomiędzy Poznaniem i Trójmiastem skróci się do niespełna 3 godzin.

Obecnie prowadzonych jest szereg robót branżowych m.in. prace ziemne związane z wymianami gruntu, budową nasypów oraz roboty związane z budową obiektów inżynierskich (m.in wzmocnienia palami CFA i DSM, roboty zbrojarskie, betonowanie fundamentów i podpór.

Budowa obiektów inżynierskich na drodze ekspresowej S5 Poznań - Bydgoszcz

Budowa obiektów inżynierskich na drodze ekspresowej S5 Poznań - Bydgoszcz. Zdjęcia: Kobylarnia SA

 

Droga ekspresowa S5 połączy dwie ważne autostrady A1 (Śląsk-Trójmiasto) i A2 (Warszawa-Berlin). Dzięki nowej drodze szybkiego ruchu czas podróży samochodem z Wielkopolski do Trójmiasta skróci się w przyszłym roku do 3 godzin. Jej budowa trwa też w woj. wielkopolskim na trasie Wrocław Poznań.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

GTR
2018-05-14 15:00
A co z S5 z Poznania w kierunku Wrocławia? na terenie Wlkp.??? coś na tym odcinku cicho marnie to widać żeby do końca 2109 przejechać całym odcinkiem S5 Poznań - Wrocław.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: