• Facebook - conadrogach
Budowa mostu w Malborku: Co odkryli archeolodzy?
Koniec prac archeologicznych w Malborku na budowie mostu przez Nogat wraz z dojazdami w Malborku w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55. Zdjęcia: GDDKIA

Zakończyły się prace archeologicznie prowadzone na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na budowie mostu przez Nogat wraz z dojazdami w Malborku w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55. W czasie zakończonych badań archeologicznych odkryto fragmenty murów miejskich, zabudowę z XIX i XX wieku i średniowieczny dom.

W trakcie prac prowadzonych od lipca 2016 r. przebadano cały teren prawobrzeżnej części inwestycji obejmującej Plac Słowiański i Aleję Rodła wraz z dojazdem do starego mostu. W trakcie badań odsłonięto odcinki murów miejskich oraz XIX- i XX-wiecznej kamienic, znanych z dostępnej ikonografii. Najciekawszymi znaleziskami były fragmenty dwóch ceglanych podłóg średniowiecznych i ostatnie odkrycie ─ średniowieczne mury domu wykonane z kamienia uzupełnianego cegłami. W spiżarni tego domu znaleziono dwanaście garnków pochodzących z XV wieku. Niestety okazało się, że teren objęty badaniami był w poprzednich wiekach niszczony i przebudowywany, a fosy zasypywane, dlatego odkrytych śladów materialnych było mniej niż można by sądzić przed rozpoczęciem prac. Archeolodzy będą teraz opracowywali wyniki przeprowadzonych badań.

Cenne znaleziska w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55 i na moście w Malborku

Cenne znaleziska w ciągu dróg krajowych nr 22 i 55 i na moście w Malborku. Zdjęcia: GDDKIA

Obecnie na terenie budowy jest kontynuowana budowa nowego układu drogowego po stronie wschodniej. W maju br. zaplanowano wykonanie nowej nawierzchni starego mostu. Wykonawca intensyfikuje prace tak, by inwestycję zakończyć jeszcze przed wakacjami, w czerwcu br.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: