Budowę A1 Tuszyn – Częstochowa zasili kredyt na 300 mln euro
Ostatni fragment autostrady A1 tj. Tuszyn - Częstochowa z finansowaniem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt na 300 mln euro zasili budowę Bursztynowej Autostrady. Zdjęcia: GDDKIA

Budowa autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową zostanie wsparta kredytem o wartości 300 mln euro. Kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego zasili Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowana jest budowa i przebudowa dróg krajowych w Polsce, w tym przede wszystkim autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.

Fragment autostrady A1 pomiędzy Tuszynem koło Łodzi a Częstochową ma 81 km długości. Jego realizacja przekroczy 3,5 mld zł. Podpisana umowa pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 300 mln euro dotyczy współfinansowania jego budowy.

- Odcinek autostrady A1, dla którego zawarto właśnie umowę kredytową, to ostatni fragment tej trasy, skierowany do realizacji przez obecny rząd. Jest to kluczowy odcinek z punktu widzenia budowy spójnej sieci dróg szybkiego ruchu, która jest jednym z najważniejszych priorytetów obecnego rządu. Ukończenie całego korytarza autostrady A1 jest planowane do 2022 r. – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Udzielony kredyt jest kontynuacją długoletniej współpracy BGK z EBI przy finansowaniu inwestycji drogowych. Od 2005 roku EBI udzielił na rzecz KFD 35 kredytów na łączną kwotę ok. 13,2 mld euro.

- Od 2004 roku, czyli od 15 lat, budowa praktycznie wszystkich dróg krajowych w Polsce, w tym autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic miast, powstaje z udziałem środków Krajowego Funduszu Drogowego zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez te 15 lat łączne wydatki KFD na budowę dróg w Polsce wyniosły 144 mld złotych, co przełożyło się na współfinansowanie budowy ponad 1 200 km odcinków autostrad i 1 900 km odcinków dróg ekspresowych – powiedział wiceprezes zarządu BGK Włodzimierz Kocon.

 

 Mapa autostrady A1 Tuszyn k. Łodzi - Częstochowa. Mapa: GDDKIA

Mapa autostrady A1 Tuszyn k. Łodzi - Częstochowa

 

Autostrada A1 to fragment transeuropejskiego korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk. Docelowo na terenie Polski trasa będzie miała prawie 570 km długości i połączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa. Po jej ukończeniu przejazd z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami skróci się do ok. 5 godzin. Podniesie to zdecydowanie konkurencyjność polskich portów i zachęci do korzystania z ich usług kontrahentów z Czech, Słowacji czy Węgier. Trasa poprawi nie tylko komfort podróży, ale zwiększy również poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki UE.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: