1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo

Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-12-27
Coraz bliżej umowy na S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo
Droga ekspresowa S8 - węzeł Bardo. Wizualizacja: GDDKIA
Około 87 km drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem będzie realizowane w podziale na sześć odcinków. Trzy z nich, pomiędzy Wrocławiem a Łagiewnikami, są już w rękach wykonawców. Coraz bliżej podpisania umowy jest też fragment S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda. Właśnie poznaliśmy firmy zainteresowane jego realizacją.

- W przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo o długości ok. 14 km wpłynęło sześć ofert. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia wykonawcy. Głównym kryterium oceny ofert złożonych w przetargu będzie cena - 60 proc. Pod uwagę będą brane również pozacenowe kryteria jakości dotyczące przedłużenie okresu gwarancji jakości. 10 proc. za gwarancję dotyczącą ekranów wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze, a 30 proc. na obiekty mostowe – informuje wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Najtaniej realizację S8 Ząbkowice Śląskie - Bardo wyceniło konsorcjum firm KOBYLARNIA i MIRBUD – na niespełna 378,5 mln zł. Drugą pod względem ceny, jest oferta złożona przez firme Strabag – prawie 454, 4 mln zł . W budżecie drogowców (496 mln zł) mieści się pięć ofert. Najwyższą ofertę, na kwotę ponad 548,7 mln zł, złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor.

Mapa drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko, otwarcie ofert dla odc. S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie.

Mapa drogi ekspresowej S8 Wrocław - Kłodzko

Mapa: GDDKIA

Zadanie dotyczy budowy  ok. 14 km odcinka po nowym śladzie, dla którego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) została uzyskana 12 października 2021 r. S8 będzie wykorzystywać przebieg drogi krajowej nr 8 w minimalnym stopniu, w przeważającej części na przecięciach z nią.

Mapa przebiegu odc. S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie

 

Mapa przebiegu odc. S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie

Mapa: GDDKIA

W ciągu odcinka zaplanowano dwa węzły drogowe: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8. 

Droga ekspresowa S8 - węzeł Bardo

Droga ekspresowa S8 - węzeł Bardo

Wizualizacja: GDDKIA

Ponadto wybudowanych zostanie pięć mostów (w tym cztery pełniące również funkcje przejść dla zwierząt), siedem wiaduktów nad drogą ekspresową, wiadukt nad linią kolejową. Powstaną jeszcze dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej, które podobnie jak 10 z 12 zaplanowanych przepustów również będą pełnić funkcje przejść dla zwierząt.  

Przypominamy, że14 grudnia br. GDDKIA zawarła umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S8 od Kobierzyc do Łagiewnik o długości 32,5 km. Odcinek został podzielony na trzy zadania realizacyjne. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Trzy odcinki drogi S8 Wrocław – Kłodzko w rękach wykonawców

Do końca tego roku drogowcy zapowiadają jeszcze przetarg na odcinek S8 od Łagiewnik do Ząbkowic Śląskich (podzielony na dwa zadania) o długości 17,1 km.

Zakończenie całej inwestycji (Wrocław – Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033. Jako ostatni powstanie odcinek pomiędzy Bardem a Kłodzkiem. Jego przebieg związany jest bowiem z wariantem przebiegu obwodnicy Złotego Stoku.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Bardo Jak dojadę - Ząbkowice Śląskie