DK8 Wrocław – Kłodzko ekspresową trasą S8? Ruszają konsultacje
Odcinek DK8 Wrocław – Kłodzko to jeden z najbardziej niebezpiecznych w kraju. W maju 2019 r. rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami ws. przebiegu nowej trasy i jej budowy jako drogi ekspresowej S8. Zdjęcia: GDDKIA

Rozpoczynają się konsultacje społeczne z sprawie rozbudowy drogi krajowej nr 8 Wrocław – Kłodzko. Możliwe że blisko 80 kilometrowa trasa będzie rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej.

Dolnośląski odcinek krajowej ósemki Wrocław – Kłodzko to jeden z najbardziej niebezpiecznych w kraju. Droga jest wąska i nieprzystosowana do tak dużego ruchu, przez co dochodzi często do wypadków. Jej rozbudowa ujęta jest w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) Realizacja inwestycji ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, zwiększenie przepustowości i skrócenie czasu podróży. Oprócz rozbudowy trasy planowana jest budowa obwodnicy miejscowości.

Przypomnijmy, prace nad opracowaniem dokumentacji tj. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i analizy korytarzy i parametrów nowej drogi krajowej nr 8 prowadzone są od 2016 roku. Jesienią ubiegłego roku pojawiła się nadzieja, że trasa nazywana drogą śmierci powstanie jako droga ekspresowa S8. Podpisano aneks do programu inwestycji, dzięki któremu dalsze prace przygotowawcze uwzględniają realizację drogi w klasie trasy ekspresowej czyli 2x2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasami awaryjnymi), bezkolizyjne skrzyżowania, budowę Miejsc Obsługi Podróżnych.

- O możliwości realizacji drogi krajowej nr 8 na całej długości w przekroju 2x2 zadecyduje m.in. nowa analiza i prognoza ruchu, analiza ekonomiczno-finansowa przyjętych rozwiązań na etapie STEŚ, potrzeby społeczne i gospodarcze kraju w zakresie rozwoju infrastruktury – zaznaczają drogowcy.

 

Droga krajowa/ekspresowa Wrocław - Kłodzko mapa przebiegu

Droga krajowa DK8/ekspresowa S8 Wrocław - Kłodzko mapa przebiegu proponowanych wariantów. Mapa: GDDKIA

 

Pod koniec maja ruszy kolejny etap prac – konsultacje społeczne. - Od 22 maja do 11 czerwca odbędą się spotkania informacyjne w sprawie rozbudowy dolnośląskiej ósemki na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko wraz z budową obwodnic miejscowości. W urzędach gmin, będzie można zapoznać się z materiałami dotyczącymi przebiegów wariantów – informuje firma projektowa Halcrow Group Limited Elms House i wrocławski oddział GDDKIA.

Rozbudowa DK8 Wrocław - Kłodzko - terminy konsultacji. Źródło: GDDKIA

Rozbudowa DK8 Wrocław - Kłodzko - terminy konsultacji

Zgodnie z harmonogramem planowany termin zakończenia opracowań koniecznych do rozpoczęcia inwestycji jest wyznaczony na I połowę 2020 roku. Opracowana dokumentacja będzie podstawą do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej. Po tym etapie będzie mógł ruszyć przetarg na wybór wykonawcy prac w formule projektuj i buduj. Roboty budowlane ruszą najwcześniej w 2022 roku i potrwają dwa lata.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Kerta
2019-06-03 19:58
S8 do Kłodzka i dalej tylko do Boboszowa, łącznik s35 ( Sobótka - Bolków ) S8 i S3 https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/droga-ekspresowa-s35-marzenie-bardziej-czy-mniej-realne/cid,18004,a http://dkl24.pl/pl/5277/65/c/ktorym-korytarzem-pobiegnie-s8-do-klodzka-.html
Krzysztof
2019-05-31 21:10
Ludzie. Przestańcie marudzić. Jak małe dzieci. Lepiej mieć nową drogę czy jeździć starą i niebezpieczną... Wszyscy najmądrzejsi i każdy ma jakieś ale... Typowo polskie... Żenada...
Do click
2019-05-17 22:27
To raczej s8 wtedy nie będzie miała racji bytu tym bardziej że Czesi zgodzili się podłączyć swój system dróg szybkiego ruchu do s3. Co nie zmienia faktu, że 3 miliony ludzi rocznie jeździ w Karkonosze do tego dolicz mieszkańców okolic jakieś 300 tys lub więcej od Bolkowa do Gryfowa
S8
2019-05-17 21:44
O ile S3 będzie dogodnym połączeniem z Czechami dla Szczecina, Zielonej Góry oraz wschodniej ściany Niemiec to dla Wrocławia, Poznania oraz reszty Polski, która nie wybierze opcji A1 droga DK8 nadal pozostanie najkrótszym i najszybszym połączeniem z Pragą...
Gargamel60
2019-05-17 13:15
Tak droga DK8 to masakra My poznaniacy jeździmy tą drogą bo lubimy ekstremalnie przeżycia.Ja pamiętam jazdę tą drogą w 1966.To było doznanie..Pozdrawiam młodych.
Yarro
2019-05-17 06:48
"juhas" - nie utożsamiaj się ze swoim z aliasem!! Jeżeli nigdy nie jechałeś drogą DK8 Wrocław - Kłodzko, to nie masz pojęcia w temacie!!! Na szczęście nie Ty o tym decydujesz, co gdzie ma być robione...
Gargamel60
2019-05-16 23:44
Opóźnienia w budowie dróg na terenach Polski w obecnych granicach sięgają lat 70.A w zasadzie projekty tras dwujezdniowych powstały w roku 1926,wszystko do sprawdzenia.Te plany dotyczyły II RZECZPOSPOLITEJ oraz zachodniego sąsiada. Teraz to wygląda jak zatykanie beczki która ma że sto dziur. Te drogi powinny powstać co najmniej 50 lat temu.
click
2019-05-16 19:48
Juhas - kiedyś i jeszcze przez 2 lata tak. Ale kiedy zrobią S3 aż do Lubawki to 90% ruchu ciężarowego i spora część osobowego pojedzie na południe i z powrotem tamtędy a nie przez JG i Jakuszyce.
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: