1. Strona główna
  2. Informacje
  3. DK8 Wrocław – Kudowa: Poznaliśmy przebieg obwodnicy Szalejowa Górnego

DK8 Wrocław – Kudowa: Poznaliśmy przebieg obwodnicy Szalejowa Górnego

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-01-29
DK8 Wrocław – Kudowa: Poznaliśmy przebieg obwodnicy Szalejowa Górnego
Wariant przebiegu obwodnicy Szalejowa Górnego na DK8 wybrany. Mapa: GDDKIA
Wkrótce ruszy budowa nowych odcinków drogi ekspresowej S8 Wrocław – Kłodzko. Inwestycje planowane są również dla dalszej części trasy w stronę Kudowy. Na wysokości Szalejowa Górnego DK8 zostanie poprowadzona nowym śladem. Drogowcy wskazali rekomendowany wariant obwodnicy Szalejowa Górnego.

- Wskazaliśmy rekomendowany wariant obwodnicy Szalejowa Górnego. Do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) zarekomendowaliśmy przebieg tej drogi według wariantu W1B, po północnej stronie obecnego przebiegu DK8 – poinformował wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obecny przebieg DK8 przez Szalejów na Dolnym Śląsku

Obecny przebieg DK8 przez Szalejów na Dolnym Śląsku

Zdjęcia: GDDKIA

Proponowana w tym wariancie obwodnica w ciągu DK8 ma długość ok. 3,2 km. Rozpoczyna się od ronda projektowanego w ramach równolegle prowadzonych prac dokumentacyjnych dla rozbudowy DK8 na odcinku Szczytna – Kłodzko w km ok. 28+620 i kończy rondem w km ok. 31+617.

Przez pierwsze 400 m trasa prowadzona jest polami uprawnymi, by następnie przejść estakadą nad doliną rzeki Cichej oraz drogą powiatową w kierunku Wolan (nr 3304D). Ze względu na znaczną głębokość i rozpiętość doliny, trasa prowadzona będzie obiektem o dł. ok 170 m. Korytarz obwodnicy został zaprojektowany tak, aby ominąć zabudowania mieszkalne. Następnie obwodnica Szalejowa krzyżuje się z drogą powiatową w kierunku Kamieńca (nr 3239D), dalej prowadzona jest polami uprawnymi i łączy się z odcinkiem DK8 Szczytna – Kłodzko. Realizacja wariantu W1B wiązać się będzie z wyburzeniem dwóch budynków gospodarczych.

Mapa z analizowanymi wariantami przebiegu obwodnicy Szalejowa Górnego w ciągu DK8. DO DŚU rekomendowany jest wariant północny - fioletowy.

Mapa z analizowanych wariantami przebiegu obwodnicy szalejowa Górnego w ciągu DK8

Mapa: GDDKIA

Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) planowane jest w I kwartale 2024 r.. Po jej otrzymaniu przeprowadzone zostaną szczegółowe badania geologiczne i opracowana zostanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Realizacja obwodnicy Szalejowa Górnego planowana jest w latach 2027-2029.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 8