DK9 Radom – Rzeszów: Trzy lata na projekt i budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego
Dwóch wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów. Na realizacje obwodnicy potrzebują 36 miesięcy. Mapa: GDDKIA

Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego zapewni szybki i wygodny przejazd drogą krajowa nr 9 na trasie Radom – Rzeszów. Nowa trasa ma być gotowa w 2022 roku. W najbliższych dniach drogowcy spośród dwóch ofert wybiorą wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje obwodnicę.

Obie oferty na zaprojektowanie i zbudowanie obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu krajowej dziewiątki opiewają na kwoty w przedziale 72-73 mln złotych. Wykonawcy zaoferowali zrealizowanie inwestycji w ciągu 36 miesięcy podpisania umowy z doliczeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych, co oznacza, że z nowej obwodnicy skorzystalibyśmy w 2022 roku. Komisja przetargowa w kieleckim Oddziale GDDKiA przystępuje do szczegółowej analizy ofert.

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie jako droga jednojezdniowa klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Zostanie poprowadzona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana m.in. jest korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, dwóch mostów, przepustów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi nr 9 w istniejącą trasę.

Obecnie międzynarodowa droga krajowa nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku liczbę 23 tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na wybudowany w ostatnich latach ciąg ulic oraz planowany przez GDDKiA odcinek łączący istniejący węzeł z wylotem drogi krajowej nr 9 w kierunku Rzeszowa.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także do uwolnienia od korków i hałasu mieszkańców centrum miasta.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Kasia
2019-02-09 16:19
Kilka kilometrów zwykłej jedno-jezdniowej krajówki w 80-tysięcznym mieście dopiero w 2022 roku, śmiech na sali... obwodnica Ostrowca i Morawicy miała powstać 40 lat temu. A to właściwie tyle by było jeśli chodzi o województwo bo S74 też ciągle jest przewlekane ze względu na braki środków które rząd przeznacza na drogi w małopolsce, ten Grubarczyk ma konkretnie gdzieś nasz region, jak na razie wszystkie inwestycje GDDKiA w regionie to opóźnione inwestycje zapisane przez poprzedni rząd, żadne nowe inwestycje się nie rozpoczęły i prawdopodobnie do końca 2019 roku nie doczekacie się rozpoczęcia budowy jakiegokolwiek odcinka S74, kampania wyborcza się zbliża więc obietnice z perspektywą 2023, 2025 to robienie z ludzi debili.
Gosc
2019-02-08 22:12
Co to za obwodnica ? Pusty śmiech, i tak ruch będzie przez miasto. Obwodnica to będzie jak zostanie zrealizowana droga z Kunowa do Sadowia.
Piotr
2019-02-07 12:57
"Obecnie międzynarodowa (?) droga krajowa nr 9 przebiega..."

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: