Do 2022 r. Strabag wybuduje nową obwodnicę Kędzierzyna-Koźla
Obwodnica Kędzierzyna-Koźla zostanie przedłużona o 14,6 kilometra i ułatwi dojazd do autostrady A4. Trasa ma być gotowa w 2022 roku. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 zostanie przedłużona do województwa śląskiego. Trasa powstanie na wiosnę 2022 roku i zapewni komfortowe połączenie z autostradą A4.

Podpisano dziś umowę na projekt i budowę północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 o długości 14,6 km. Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag, która zaprojektuje i wybuduje obwodnicę za około 220,6 mln zł.

Od istniejącego odcinka dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla pobiegnie nowa trasa o nawierzchni bitumicznej. Jednojezdniowa, początkowo z dodatkowym pasem do wyprzedzania a od niemal połowy odcinka w tradycyjnym układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Włączy się do istniejącego przebiegu DK40 na terenie woj. śląskiego.

W ramach inwestycji powstanie 19 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Przebudowane zostaną odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą, powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna.

Obwodnica Kędzierzyna Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 - mapa przebiegu

Obwodnica Kędzierzyna Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 - mapa przebiegu. Mapa: GDDKIA

- Obwodnica Kędzierzyna-Koźla będzie komfortową drogą klasy GP. Mieszkańcy miasta poczują ulgę, gdy ruch ciężarowy zostanie wyprowadzony na obwodnicę - powiedział minister Andrzej Adamczyk. Z nowej trasy kierowcy mają skorzystać wiosną 2022 r.

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Obwodnica usprawni ruch w kierunku węzła autostradowego A4 Opole Południe, Kędzierzyn-Koźle i Pyskowice oraz poprawi dostępność przyległych terenów do autostrady A4. Po jej oddaniu z ulic miejskich zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z Zakładu Azotowego w Kędzierzynie Koźlu. Realizacja kolejnego odcinka obwodnicy umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w korytarzu i w sąsiedztwie korytarza obwodnicy i DK40 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

cccc
2019-03-14 11:00
a co to kedziezyn koźle ? kto tamtedy jezdzi? Przez Nyse cała kotliona kłodzka jeździ do opola. Ruch nieprównywalnie większy
do kon
2018-10-15 18:54
Niemodlin tylko w połowie. Druga część tak samo jak KK - naprzemiennie.
kon
2018-10-15 15:53
obwodnca Niemodlina 2 jezdnie bedzie miec a kedzierzyna 1 to zart chyba. taka wazna droga 1 pasmowa, to nawet nysa ma po 2 jezdnie.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: