Droga Główna Południowa obwodnicą Jastrzebia Zdroju

Zakończyła się budowa II etapu Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu-Zdroju, o wartości ok. 130,7 mln zł, a tym samym kierowcy mogą już jeździć całą obwodnicą tego miasta. Cała inwestycja obejmowała budowę Drogi Głównej Południowej na odcinku od DW933 – ul. Pszczyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju do węzła autostrady A1 w Mszanie. Drugi etap liczy 5,221 km i prowadzi od ul. Stodoły do ul. Wodzisławskiej w Mszanie.

- Droga Główna Południowa to arteria, która ostatecznie ma połączyć Pszczynę z Raciborzem. My już swój odcinek drogi mamy, który przebiega przez nasze miasto, a kończy się rondem w Mszanie – powiedział prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Marian Janecki

Drugi etap DGP liczy 5,221 km i prowadzi od ul. Stodoły do ul. Wodzisławskiej w Mszanie. Powstały tu trzy skrzyżowania z ul.: Pochwacie, Połomską i Wodzisławską (skrzyżowanie typu rondo) oraz dwa wiadukty drogowe. Prace objęły również budowę ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego w rejonie skrzyżowań, wiaduktów i przejazdu kolejowego. Oprócz tego wybudowane zostały urządzenia odwadniające, osadniki i zbiorniki odparowujące wodę, a także przebudowane i zabezpieczone kolidujące uzbrojenie podziemne, naziemne i nadziemne. Drogę budowało konsorcjum firm: M-Silnice a.s (S.A.) oraz Rybnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A., a prace trwały 1 rok i 11 miesięcy.

- Była to trudna inwestycja, ponieważ jest na obszarze objętym szkodami górniczymi. Oczywiście zostało to uwzględnione w projekcie – zaznaczył Zdeněk Babka wiceprezes M-Silnice a.s (S.A.).

Projekt „Budowa Drogi Głównej Południowej na odcinku od ul. Pszczyńskiej w Jastrzębiu-Zdroju do węzła autostrady A1 w Mszanie” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i został wpisany na listę Projektów Kluczowych w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt realizacji II etapu DGP wynosi około 130,7 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to około 113 mln zł, a dofinansowanie z RPO WSL około 69 mln zł. Dotacja celowa z budżetu województwa wyniosła około 18 mln zł.

Przypomnijmy, I etap Drogi Głównej Południowej ma 3,350 km i biegnie od ul. Pszczyńskiej od strony Pawłowic do ul. Stodoły. Odcinek ten został oddany do ruchu w lipcu 2013 roku. Docelowo Droga Główna Południowa ma połączyć Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski i Racibórz.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: