• Facebook - conadrogach
3

DROGA KRAJOWA 3

Droga krajowa nr 3
Droga krajowa nr 3 na wyspie Wolin. Zdjęcie: GDDKiA.

Droga krajowa o długości ok. 230 km łącząca Świnoujście, województwo zachodniopomorskie z granicą państwa z Czechami w Jakuszycach, województwo dolnośląskie. Droga jest sukcesywnie zastępowana kolejnymi odcinkami drogi ekspresowej S3. Aktualnie biegnie przez miejscowości Międzyzdroje, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Polkowice, Lubin, Legnica, Jawor, Bolków, Kaczorów, Jelenia Góra, Piechowice, Szklarska Poręba.

Trwa budowa drogi ekspresowej S3, która docelowo zastąpi krajową 3-kę i ta, całkowicie zniknie z mapy. Tymczasem, z ponad 500 km długości skurczyła się do ok. 230 km. A wkrótce będzie jeszcze krótsza, trwa bowiem budowa nowej drogi S3 na odcinku między Nową Solą i Polkowicami, a wkrótce ruszy budowa od Polkowic, przez Legnicę aż do Bolkowa. W efekcie, droga krajowa nr 3 biegnie dziś od Świnoujścia do obwodnicy Goleniowa i dalej dopiero do Nowej Soli do granicy z Czechami.

Droga krajowa nr 3 w Świnoujściu

Droga wyrusza z centrum Świnoujścia. Początkowo biegnie ul. Fińską a po przejściu w Wolińską opuszcza miasto kierując się na wschód. Na wschodnich obrzeżach Świnoujścia w prawo odbija krajowa droga nr 93 (krótka droga krajowa łącząca Świnoujście z granicą niemiecką pod miastem) po czym 3-ka kieruje się do Międzyzdrojów. Omija je od południa, wypuszczając na wysokości miasta, wiodącą do Kołobrzegu, wojewódzką drogę nr 102. Za miastem droga kieruje na południowy wschód i dociera do Wolina. Omija go obwodnicą po północnej stronie i dociera do Troszyna, gdzie zmienia się w drogę ekspresową S3. W Ostromicach droga wraca do trybu drogi krajowej nr 3 na 20 km. Minąwszy trzy wsie ponownie staje się ekspresową S3 w Miękowie i jako taka biegnie aż do Nowej Soli w województwie lubuskim.

Droga krajowa nr 3 w Nowym Miasteczku

Do trybu krajowej 3-ki droga wraca na zachodnich obrzeżach Nowej Soli, na styku z drogą wojewódzką nr 297 (Nowa Sól – Pasiecznik, województwo dolnośląskie). Droga wiedzie na południe, za wsią Ciepielów (okolice wsi Rejów), na południe od Nowej Soli, w prawo odbija od niej wojewódzka 283-ka (Zielona Góra – Rejów) po czym droga zbliża się do Nowego Miasteczka. Droga omija miasto od wschodu, przecinając drogę wojewódzką nr 293 (Borów – Bytom Odrzański) a po opuszczeniu Nowego Miasteczka kierując się na południowy wschód. Po przekroczeniu granicy z województwem dolnośląskim droga w Kłobuczynie spotyka wojewódzką 298-kę (Kłobuczyn – Nielubia) a za wsią przecina krajową 12-kę (Łęknica, województwo lubuskie – Dorohusk, województwo lubelskie).

Droga krajowa nr 3 w Polkowicach

Niecałe 7 km dalej, w Potoczku, w lewo odbija droga wojewódzka nr 329 (biegnie do Głogowa) po czym droga krajowa nr 3 zbliża się do Polkowic. Droga prowadzi obwodnicą od zachodu miasta. Na wysokości centrum z prawej strony dołącza do niej wojewódzka droga nr 331 (Chocianów – Rudna), która opuszcza 3-kę na obrzeżach miasta, skręcając w lewo natomiast krajowa droga nr 3 opuszcza Polkowice i kieruje się prosto do Lubina.

Droga krajowa nr 3 w Lubinie

Na rogatkach miasta w lewą stronę odbija wojewódzka 323-ka (Leszno, województwo wielkopolskie – Lubin) po czym krajowa 3-ka wjeżdża do miasta ul. Zielonogórską. Omijając Lubin od wschodu, na skrzyżowaniu ze Ścinawską, 3-ka spotyka drogę wojewódzką nr 335, która w tym miejscu skręca w prawo, kierując się do centrum (a kończy bieg w Chojnowie) oraz krajową 36-kę (Prochowice – Ostrów Wielkopolski, województwo wielkopolskie), która do niej dołącza. Drogi biegną razem do skrzyżowania z ul. Komisji Edukacji Narodowej. Tam rozstają się, gdy 3-ka skręca w prawo, na zachód. Droga skręca w lewo na skrzyżowaniu z Legnicką i opuszcza miasto kierując się na południe. Po ponad 20 km od rogatek Lubina droga wjeżdża w granice Legnicy.

Droga krajowa nr 3 w Legnicy

3-ka nie wjeżdża do centrum miasta, ale omija je od zachodu i południa przecinając po drodze najpierw krajową 94-kę (Zgorzelec – Tarnów) a potem wojewódzką 364-kę (Gryfów Śląski – Legnica). Na południu miasta droga przecina jeszcze autostradę A4 po czym opuszcza granice Legnicy. Około 10 km od autostrady droga wkracza do Jawora.

Droga krajowa nr 3 w Jaworze

Wjeżdża do niego ul. Lubińską. Na skrzyżowaniu z Kuzienniczą dołącza do niej wojewódzka 363 (Bolesławiec – Jenków) i razem biegną ulicami Narutowicza, Wieniawskiego i Starojaworską aż do skrzyżowania z Limanowskiego. Tam drogi się rozstają skręcając każda w swoją stronę. 3-ka skręca w lewo a następnie, na pl. Wolności, w prawo, w Jarosława Dąbrowskiego. Po chwili 3-ka znowu odbija w prawo, w ul. Mickiewicza, którą opuszcza Jawor. Po ponad 16 km droga dociera do Bolkowa.

Droga krajowa nr 3 w Bolkowie

Droga wjeżdża do miasta od północy ulicami Republikańską, Kolejową i Sienkiewicza. Po dotarciu do skrzyżowania z Jeleniogórską (w tym miejscu w lewo odbija ul. Wysokogórska, będąca łącznikiem między 3-ką a biegnącą w południowej części miasta krajową 5-ką, łączącą Nowe Marzy w województwie kujawsko-pomorskim z granicą państwa z Czechami w Lubawce) skręca w nią w prawo i opuszcza Bolków. W Kaczorowie droga przecina wojewódzką 328-kę (Nowe Miasteczko, województwo lubuskie – Marciszów) po czym dojeżdża do Jeleniej Góry.

Droga krajowa nr 3 w Jeleniej Górze

Droga wpada do miasta ul. Wrocławską. Na skrzyżowaniu z Pola w lewo odbija wojewódzka droga nr 367, łącząca to miejsce z Wałbrzychem a 3-ka przechodzi w ul. Konstytucji 3 Maja. Dojechawszy do węzła, gdzie ul. Konstytucji 3 Maja przechodzi w Jana Pawła II, w prawo odbija droga wojewódzka nr 365 (łączy to miejsce z Jaworem). 3-ka biegnie teraz ulicami Jana Pawła i Jana III Sobieskiego. Na rondzie w prawo odbija krajowa 30-ka (Zgorzelec – Jelenia Góra) natomiast 3-ka drugim zjazdem kieruje się w Zgorzelecką i opuszcza miasto. Około 12 km za rogatkami Jeleniej Góry droga dociera do Piechowic, gdzie spotyka startującą tam wojewódzką drogę nr 366 (biegnie do Kowar) po czym wjeżdża na przedmieścia Szklarskiej Poręby.

Droga krajowa nr 3 w Szklarskiej Porębie

Droga wije się serpentynami ul. Jeleniogórskiej wśród lasu po czym wjeżdża w zwartą zabudowę miasta i przechodzi w ul. Jedności Narodowej. Na skrzyżowaniu z Dworcową w prawo odbija wojewódzka 358-ka (Włosień – Szklarska Poręba). Za skrzyżowaniem Jedności Narodowej przechodzi w Sikorskiego i nią 3-ka opuszcza miasto. Dotarłszy do Jakuszyc droga kończy bieg na polsko-czeskiej granicy.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: