1. Strona główna
  2. Drogi krajowe
  3. Droga krajowa 58
  4. Opis drogi

Droga krajowa nr 58

  1. conadrogach.pl
  2. 2015-02-21
Droga krajowa nr 58
Most w Piszu - nowy przebieg drogi krajowej nr 58 i 63. Zdjęcia: GDDKIA
Droga krajowa o długości ok. 149 km łącząca Olsztynek, województwo warmińsko-mazurskie i Szczuczynek, województwo podlaskie. Droga biegnie przez miejscowości Jedwabno, Szczytno, Stare Kiełbonki, Ruciane-Nida, Pisz, Biała Piska.

Droga krajowa nr 58 w Olsztynku

Droga startuje z położonego na północno-wschodnich obrzeżach Olsztynka węzła na drodze ekspresowej S51 Olsztynek Wschód. Na węźle rozpoczyna swój bieg także droga krajowa nr 51, która biegnie do Bezledów. 58-ka wiedzie ul. Mrongowiusza, po czym w centrum miasta skręca w lewo w Daszyńskiego, następnie w Jana Pawła II i Miarkowską wylatuje z miasta na wschód. Po ponad 20 km dociera do Zgniłochy, gdzie w lewo odbija od niej droga wojewódzka nr 598 (Zgniłocha – Olsztyn). Po kolejnych kilkunastu kilometrach drogi wśród lasów, 58-ka dociera do Jedwabna, gdzie spotyka dwie drogi wojewódzkie – najpierw nr 545 (Jedwabno – Działdowo) a wyjeżdżając ze wsi nr 508 (Jedwabno – Wielbark).

Droga krajowa nr 58 w Szczytnie

Po wjechaniu do Szczytna do drogi z lewej strony dołącza krajowa 53-ka (Olsztyn – Ostrołęka) a po krótkim odcinku ul. Pasymską krajowa 57-ka (Bartoszyce – Pułtusk). Trzy drogi biegną wspólnie aż do skrzyżowania ulic Odrodzenia, Polskiej, Warszawskiej i 1 Maja w centrum miasta, gdzie wszystkie rozdzielają się w innych kierunkach. 58-ka skręca w tę ostatnią, następnie przechodzi w Poznańską i Lemańską opuszcza miasto. Droga wiedzie od tego momentu urokliwymi krajobrazami wśród jezior i lasów z rzadka niepokojona widokiem zabudowań. Po dojechaniu do wsi Babięta, droga krajowa nr 58 skręca w prawo na styku z wojewódzką 601-ką (Babięta – Nawiady). W Starych Kiełbonkach droga przecina krajową 59-kę (Giżycko – Rozogi) i kieruje się, po przejechaniu przez wieś, dalej na wschód. W Dybówku, na obrzeżach Rucianego-Nidy, droga skręca w prawo (w lewo odbija tam, biegnąca do Piecków, droga wojewódzka nr 610) i ponownie wśród zielonego otoczenia dociera do Pisza.

Droga krajowa nr 58 w Piszu

Już na wjeździe do miasta droga łączy się z krajową 63-ką (Rudziszki – Sławatycze, województwo lubelskie), z którą wspólnie przejeżdża przez miasto. Biegną ulicami Olsztyńską, Grunwaldzką, Klementowskiego, Kwiatową i Mireckiego. Na Rondzie Mikołajczyka drogi rozdzielają się – 58-ka drugim zjazdem wpada w ul. Czerniewskiego, potem skręca w prawo w Wojska Polskiego i opuszcza miasto na wschód. Do Białej Piskiej droga wjeżdża ul. Moniuszki. W centrum miasta w lewo odbija, wiodąca do Nowej Wsi Ełckiej, droga wojewódzka nr 667. Po skierowaniu się w ul. Słowackiego a następnie Kościuszki 58-ka wyjeżdżaj z miasta na wschód. Po ok. 15 km i przekroczeniu granicy z województwem podlaskim, dociera do zachodnich rogatek Szczuczyna, przecina ekspresową drogę S61 i spotyka drogę krajową nr 61 (Warszawa – Augustów), gdzie kończy swój bieg.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE