78

DROGA KRAJOWA 78

Droga krajowa nr 78
Droga krajowa nr 78- obwodnica Siewierza. Zdjęcie: GDDKiA.

Droga krajowa o długości ok. 230 km łącząca granicę państwa z Czechami w miejscowości Chałupki, województwo śląskie z Cmielnikiem, województwo świętokrzyskie. Droga biegnie przez miejscowości Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Pyrzowice, Siewierz, Zawiercie, Kroczyce, Szczekociny, Jędrzejów.

Droga krajowa nr 78 w Wodzisławiu Śląskim

Droga zaczyna bieg na polsko-czeskiej granicy na Odrze na południe od wsi Chałupki. Po przejechaniu przez nią, droga mija Zabełków, w którym w lewo odbija krajowa 45-ka (biegnie do Złoczewa w województwie łódzkim) a następnie Gorzyce, przez które przejeżdża ulicami Bogumińską, Raciborską i Rybnicką i dociera do Wodzisławia Śląskiego. 78-ka wjeżdża do miasta ul. Bogumińską, która z czasem przechodzi w Witosa. Na skrzyżowaniu z Pszowską dołącza do niej droga wojewódzka nr 933 (Rzuchów – Chrzanów, województwo małopolskie) i razem biegną przez najbliższe 900 m aż do Ronda 750-lecia Wodzisławia Śląskiego, gdzie droga niższej rangi odbija w prawo. 78-ka natomiast drugim zjazdem kontynuuje jazdę ul. Witosa, która po chwili przechodzi w Rybnicką. Na Rondzie Europejskim startuje (pierwszym zjazdem) wojewódzka 932-ka (biegnie do Żor) natomiast 78-ka drugim zjazdem zmierza do wylotu z miasta.

Droga krajowa nr 78 w Rybniku

Po krótkiej przerwie w zabudowaniach droga wjeżdża ul. Wodzisławską do Rybnika. Na Rondzie Wodzisławskim trzecim zjazdem kieruje się w ul. W. Reymonta i dociera do ul. Jana Kotucza, gdzie dołącza do 78-ki wojewódzka 935-ka (Racibórz – Pszczyna). Obie drogi biegną wspólnie przez najbliższe 2 km aż do Ronda Gliwickiego, gdzie 78-ka trzecim zjazdem kieruje się na północ, w ul. Gliwicką (po drodze od 78-ki i 935-ki odbija w lewo, w ul. Rudzką wojewódzka 920-ka, łącząca to miejsce z Rudami). Po opuszczeniu Rybnika droga przecina wojewódzką 921-kę (Zabrze – Rudy) nieopodal Kuźni Nieborowskiej po czym wjeżdża ul. Rybnicką do Gliwic.

Droga krajowa nr 78 w Gliwicach

Na wjeździe do miasta droga przecina autostradę A4 i kieruje się do centrum miasta. Po dojechaniu doń w lewo, w ul. Nowy Świat odbija droga wojewódzka nr 408, biegnąca do Kędzierzyna-Koźla w województwie opolskim po czym 78-ka kieruje się na wprost, w ul. Jana Pawła II, przejeżdża obok rynku i ul. Dworcową dociera do skrzyżowania z Wyszyńskiego. Tam skręca w lewo na styku z wojewódzką 901-ką (Gliwice – Olesno, województwo opolskie). Po przejściu w ul. Orlickiego droga biegnie wśród ogródków działkowych, przecina tory kolejowe, kolejny raz drogę wojewódzką nr 901 po czym łukiem skręca w prawo, w ul. Świętojańską. Po dojechaniu do skrzyżowania z Tarnogórską, 78-ka skręca w nią w lewo i prowadzi na północny-wschód. Przecina krajową 88-kę (Strzelce Opolskie, województwo opolskie – Bytom) i opuszcza miasto ul. Tarnogórską. W Czekanowie droga przecina autostradę A1 i wjeżdża na północne obrzeża Zabrza. Tam, w Wieszowej, na przestrzeni kilometra, 78-ka przecina najpierw krajową 94-kę (Zgorzelec – Tarnów) a następnie ponownie autostradę A1 i kieruje się na północ w stronę Tarnowskich Gór.

Droga krajowa nr 78 w Tarnowskich Górach

Dojechawszy do południowej części miasta 78-ka skręca w prawo, w ul. Obwodową, gdzie łączy się z krajową 11-ką (Kołobrzeg – Bytom). Drogi szybko się rozstają, bo już półtora kilometra dalej 11-ka skręca w prawo a 78-ka okrąża Tarnowskie Góry od wschodu. Na wschodnich rogatkach miasta droga skręca w prawo na styku z drogą wojewódzką nr 908 (Tarnowskie Góry – Częstochowa) i opuszcza granice miasta. Tuż za nimi, w Świerklańcu 78-ka spotyka dwie drogi wojewódzkie, które tam startują. Pierwszą w centrum wsi – nr 911 (biegnie do Bytomia) a drugą tuż za Świerklańcem – nr 912 (prowadzi do Miasteczka Śląskiego). Po nieco ponad 6 km droga dociera do wsi Celiny. Tam najpierw przecina (po raz kolejny) autostradę A1 a po chwili wojewódzką 913-kę (Będzin – Pyrzowice). W Mierzęcicach krajowa droga nr 78 przecina drogę ekspresową S1, będącą Wschodnią Obwodnicą GOP  i dociera na przedmieścia Siewierza. Droga nie wjeżdża do centrum miasta, ale omija je od południa i wschodu. Na południowych obrzeżach Siewierza przecina krajową 1-kę (Toruń – Cieszyn) a na wschodnich rogatkach miasta spotyka odbijającą od niej na lewo drogę wojewódzką nr 793 (biegnie do Świętej Anny). 10 km dalej droga wjeżdża już ul. Armii Krajowej do Zawiercia.

Droga krajowa nr 78 w Zawierciu

Wjeżdżając do centrum ul Wojska Polskiego z lewej strony, z ul. Rolniczej, do 78-ki dołącza droga wojewódzka nr 791 (Trzebinia, województwo małopolskie – Poczesna) a 200 m dalej od obu już biegnących ul. Wojska Polskiego dróg odbija w prawo, w ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, wojewódzka 796-ka, biegnąca do Dąbrowy Górniczej. Po przejściu z Wojska Polskiego w Paderewskiego wojewódzka 791-ka odłącza się od 78-ki skręcając w prawo, w Olkuską, natomiast droga wyższej rangi ulicami Siewierską i Jurajską opuszcza miasto. W centrum Kroczyc 78-ka skręca w prawo na styku z rozpoczynającą swój bieg drogą wojewódzką nr 792 (Żarki – Kroczyce) a w oddalonych o ponad 5 km Pradłach przecina inną drogę wojewódzką – nr 794 (Kraków – Koniecpol). Tu droga odbija na północny-wschód, wiedzie głównie przez las a po minięciu wsi Grabiec dociera do Szczekocin.

Droga krajowa nr 78 w Szczekocinach

Droga wjeżdża do miasta ul. Śląską, przez centrum wiedzie ul. Kościelną a po pokonaniu Pilicy wpada w Żeromskiego. Na skrzyżowaniu z Włoszczowską odbija w nią droga wojewódzka nr 795, która z tego miejsca biegnie do Secemina w województwie świętokrzyskim. Opuściwszy miasto droga wjeżdża w granice województwa świętokrzyskiego, mija Moskorzew i dociera do Nagłowic. Tam odbija w lewo wojewódzka 742, biegnąca do wsi Przygłów w województwie łódzkim. Po 14 km droga krajowa nr 78 dociera do północnych obrzeży Jędrzejowa, gdzie przecina wojewódzką drogę nr 728 (Grójec, województwo mazowieckie – Jędrzejów) i dociera do krajowej 7-ki (Żukowo, województwo pomorskie – Chyżne, województwo małopolskie), w którą wpada, skręcając w prawo. Drogi biegną razem krótki czas omijając centrum Jędrzejowa od wschodu. Po ponad kilometrze wspólnej wędrówki, 78-ka odłącza się od 7-ki skręcając w lewo i opuszczając miasto na wschód. W Kijach droga przecina wojewódzką 766-kę (Morawica – Węchadłów) i zbliża się do Chmielnika, gdzie na Rondzie S. Grabdy na zachodnich rogatkach miasta spotyka krajową 73-kę (Wiśniówka – Jasło, województwo podkarpackie) i wojewódzką 765-kę (Chmielnik – Osiek) i kończy swój bieg.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: