1. Strona główna
  2. Województwa
  3. Województwo opolskie
  4. Opis województwa

Drogi w województwie opolskim

  1. conadrogach.pl
  2. 2014-12-20
Drogi w województwie opolskim
Układ komunikacyjny Opolszczyzny. Zdjęcie: GDDKiA.
Zajmując teren 9412 km kw. województwo opolskie zajmuje pod względem powierzchni ostatnie, 16. miejsce wśród wszystkich polskich województw. Liczba mieszkańców województwa oscyluje wokół miliona, co również jest najmniejszą wartością w kraju. Największymi miastami województwa opolskiego – oprócz jego stolicy, Opola – są Kędzierzyn-Koźle, Nysa i Brzeg. Zdecydowanie najistotniejszą drogą województwa jest autostrada A4, przecinająca je wzdłuż osi wschód-zachód. Innymi ważnymi drogami są drogi krajowe nr 11, 39, 40, 42, 45, 46 i 94.

Położenie, podział administracyjny, miasta, powiaty województwa opolskiego

Województwo położone jest na południu Polski, od zachodu graniczy z województwem dolnośląskim, od północy z wielkopolskim i łódzkim, od wschodu ze śląskim a od południa z Republiką Czeską. Województwo opolskie zostało wydzielone w wyniku reformy administracyjnej z roku 1999. W jego skład wchodzi 11 powiatów oraz jedno miasto na prawach powiatu – Opole. Najludniejsze powiaty to: nyski (140 tys. mieszkańców), opolski (133 tys.), kędzierzyńsko-kozielski (97 tys.) i brzeski (92 tys.). W całym województwie jest 35 miast, największe z nich to Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik i Strzelce Opolskie. Gmin jest 71, z czego 3 to gminy miejskie, 32 miejsko-wiejskie i 36 wiejskich.

Mapa drogowa województwa opolskiego

Osią centralną transportu kołowego województwa opolskiego jest zdecydowanie autostrada A4 (łącząca Jędrzychowice na granicy polsko-niemieckiej z Korczową, na granicy naszego kraju z Ukrainą). Przecina ona województwo na osi wschód-zachód a większość ważnych dróg krajowych w województwie się z nią krzyżuje. Sieć dróg uzupełniają – wymienione już – drogi krajowe a także wojewódzkie i powiatowe.

Ruch na autostradzie A4 w województwie opolskim. Zdjęcie: GDDKiA.

Obwodnice w województwie opolskim – oddane, plany, budowa:

  • południowa obwodnica Kędzierzyna-Koźla – jedyna oddana do użytku (w 2010 r.) obwodnica w województwie; przebiega przez teren gminy Reńska Wieś oraz południowym obrzeżem Kędzierzyna-Koźla od skrzyżowania z krajową drogą nr 45 do skrzyżowania z ul. Gliwicką; długość obwodnicy wynosi około 5 km.
  • obwodnica Nysy – na styku dróg krajowych nr 41 i 46;droga w budowie, zakończenie prac budowlanych planuje się na III kwartał 2017 r.
  • północna obwodnica Kędzierzyna-Koźla – inwestycja przed przetargiem, z zaplanowanym przebiegiem (droga krajowa nr 40)
  • obwodnica Niemodlina – inwestycja przed przetargiem, z zaplanowanym przebiegiem (w ciągu drogi krajowej nr 46 i autostrady A4)
  • obwodnica Myśliny – inwestycja przed przetargiem, z zaplanowanym przebiegiem (w ciągu drogi krajowej nr 46, planowana długość: 3,5 km)
  • obwodnica Bąkowa – inwestycja przed przetargiem, z zaplanowanym przebiegiem (w ciągu drogi krajowej nr 11, planowana długość: 3,82 km)

Drogi krajowe w województwie opolskim

  • autostrada A4 (droga międzynarodowa E40), łącząca granicę państwa z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca, województwo dolnośląskie, z granicą państwa z Ukrainą w Korczowej, województwo podkarpackie; na terenie województwa opolskiego droga ma długość ok. 89 km
  • droga krajowa nr 11, łącząca Kołobrzeg, województwo zachodniopomorskie i Bytom, województwo śląskie; na terenie województwa opolskiego przejeżdża m.in. przez Kluczbork (gdzie przecina krajowe drogi nr 42 i 45) oraz Olesno; długość drogi w woj. opolskim: 56 km.
  • droga krajowa nr 38, łącząca Kędzierzyn Koźle z granicą państwa z Czechami w miejscowości Pietrowice, województwo opolskie.
  • droga krajowa nr 39, łącząca Łagiewniki, województwo dolnośląskie i Kępno, województwo wielkopolskie; droga przecina północno-zachodnią część województwa; w Brzegu przecina krajową 94-kę.
  • droga krajowa nr 40, łącząca granicę państwa z Czechami koło Głuchołaz, województwo opolskie z Pyskowicami, województwo śląskie; droga biegnie na południu regionu, wzdłuż granicy z Czechami i w ogromnej większości znajduje się na terenie województwa opolskiego (85 ze 103 km).
  • droga krajowa nr 41, pomiędzy Nysą i granicą państwa z Czechami w miejscowości Trzebina, województwo opolskie. 
  • droga krajowa nr 42, łącząca Namysłów, województwo opolskie z miejscowością Rudnik, województwo świętokrzyskie (droga krajowa nr 9); droga biegnąca północą regionu; w Kluczborku droga przecina krajowe 11-kę i 45-ę a opuszczając województwo także krajową 43-kę; długość opolskiego odcinka drogi: 76 km.
  • droga krajowa nr 43, łącząca Wieluń, województwo łódzkie i Częstochowę, województwo śląskie; droga o małym znaczeniu dla województwa, biegnąca w północno-wschodniej jego części; długość na terenie woj. opolskiego to jedynie 11 km.
  • droga krajowa nr 45, łącząca Zabełków koło Chałupek, województwo śląskie i Złoczew (droga krajowa nr 14), województwo łódzkie; strategiczna droga dla województwa opolskiego, przecinająca je wzdłuż osi północ-południe; droga mija od zachodu Kędzierzyn-Koźle (gdzie przecina krajowe 38-kę i 40-kę), mija Krapkowice, przecina autostradę A4, mija Opole (gdzie krzyżuje się z krajową drogą nr 94), Kluczbork (przecina krajowe 11-kę i 42-kę), Praszkę i kieruje się na Wieluń; długość opolskiego odcinka to 147 km.
  • droga krajowa nr 46, łącząca Kłodzko, województwo dolnośląskie i Szczekociny, województwo śląskie; na terenie województwa opolskiego droga przecina m.in. autostradę A4 (w Prądach) oraz krajowe drogi nr 41 (w Nysie), nr 45 i nr 94 (obie w Opolu).
  • droga krajowa nr 88, łącząca Strzelce Opolskie, województwo opolskie i Bytom, województwo śląskie.
  • droga krajowa nr 94, łącząca Zgorzelec, województwo dolnośląskie z granicą państwa z Ukraina w Korczowej, województwo podkarpackie. Droga jest alternatywą dla autostrady A4 (biegnie równolegle do niej; na odcinkach, gdzie oddawana jest do ruchu autostrada, droga zmienia oznaczenie ze "starej 4" na 94; 94-ka przecina m.in. krajowe drogi nr 39 (w Brzegu) oraz nr 45 i nr 46 (obie w Opolu); na terenie województwa opolskiego droga ma długość ok. 99 km.

Drogi międzynarodowe w województwie opolskim

Droga międzynarodowa E40 – na terenie Polski  jest to autostrada A4 relacji Niemcy (Drezno) - granica państwa - Wrocław - Kraków- Rzeszów - granica państwa - Ukraina (Lwów), która jest częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T. Łączy ona najważniejsze południowe aglomeracje miejskie z zachodu na wschód: Wrocław, Katowice, Kraków i Rzeszów. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie około 670 kilometrów. Opolski odcinek autostrady A4 liczy obecnie niespełna 89 km.

Drogi wojewódzkie w województwie opolskim

Najważniejsze drogi w województwie:

  • Droga wojewódzka 382: Stanowice – Świdnica – Dzierżoniów – Ząbkowice Śląskie – Paczków – granica państwa; długość: 82 km
  • Droga wojewódzka 385: granica państwa – Tłumaczów – Wolibórz – Ząbkowice Śląskie – Ziębice – Grodków – Jaczowice; długość: 107 km
  • droga wojewódzka 378, łącząca Biedrzychów, województwo dolnośląskie i Grodków, województwo opolskie
    droga wojewódzka 385, łącząca Jaczowice (droga krajowa nr 46), województwo opolskie, z granicą Polski z Czechami w Tłumaczowie, województwo dolnośląskie
  • Droga wojewódzka 408: Kędzierzyn-Koźle – Gliwice; długość: 40 km
  • Droga wojewódzka 411: Nysa – Głuchołazy – granica państwa; długość: 21 km
  • Droga wojewódzka 416: Krapkowice – Głogówek – Głubczyce – Kietrz – Racibórz; długość: 74 km
  • Droga wojewódzka 418: DK45 – Kędzierzyn-Koźle DK40; długość: 4 km
  • Droga wojewódzka 426: Zawadzkie – Strzelce Opolskie – Olszowa – Zalesie Śląskie – Kędzierzyn-Koźle; długość: 33 km
  • Droga wojewódzka 454: Opole – Pokój – Namysłów; długość: 51 km
  • Droga wojewódzka 463: Bierdzany – Ozimek – Zawadzkie; długość: 38 km
  • Droga wojewódzka 901: Olesno – Dobrodzień – Zawadzkie – Wielowieś – Pyskowice – Gliwice DK78; długość: 75 km

Pełna lista dróg na Opolszczyźnie.

Droga wojewódzka nr 463 Bierdzany – Zawadzkie. Zdjęcie: ZDW w Opolu.

 

Drogowe przejścia graniczne (przejścia graniczne zostały zlikwidowane w dniu 21 grudnia 2007 na mocy układu z Schengen):

  • Przejście graniczne Głuchołazy-Mikulovice – polsko-czeskie przejście graniczne położone w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, miejscowości Głuchołazy.
  • Przejście graniczne Kałków-Vidnava – polsko-czeskie przejście graniczne drogowe i małego ruchu granicznego, położone w powiecie nyskim, w gminie Otmuchów.
  • Przejście graniczne Konradów-Zlaté Hory – polsko-czeskie przejście graniczne położone w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, w miejscowości Konradów. Do przejścia można było dojechać drogą wojewódzką nr 411.
  • Przejście graniczne Paczków–Bílý Potok – polsko-czeskie przejście graniczne położone w powiecie nyskim, w gminie Paczków. Do przejścia granicznego można było dojechać drogą krajową nr 46 i drogą wojewódzką nr 382.
  • Przejście graniczne Pietrowice-Krnov – polsko-czeskie przejście graniczne położone w powiecie głubczyckim, w gminie Głubczyce, w miejscowości Pietrowice. Do przejścia można było dojechać drogą krajową nr 38.
  • Przejście graniczne Pomorzowiczki-Osoblaha – polsko-czeskie przejście graniczne małego ruchu granicznego i drogowe położone w powiecie głubczyckim, w gminie Głubczyce, w miejscowości Pomorzowiczki. Do przejścia można było dojechać drogą wojewódzką nr 417.
  • Przejście graniczne Trzebina-Bartultovice – polsko-czeskie przejście graniczne drogowe i małego ruchu granicznego położone w powiecie prudnickim, w gminie Lubrza, w miejscowości Trzebina. Do przejścia prowadziła droga krajowa nr 41. Było to największe drogowe przejście graniczne w województwie opolskim.

 

Walory turystyczne województwa opolskiego

Opolszczyzna to region dość mocno urozmaicony pod względem atrakcji turystycznych. Przeciętny turysta znajdzie tu i odpoczynek w górach (Sudety), i nad jeziorami (zalewami), i wśród zabytków. Województwo opolskie z powodu silnej industrializacji jest postrzegane jako teren ekologicznie zdegradowany. Nie jest to jednak do końca prawdą, choć rzeczywiście, uprzemysłowienie regionu dało się lokalnej przyrodzie mocno we znaki. Opolszczyzna potrafi jednak zaskoczyć wspaniałościami przyrody i krajobrazu. Na jej obszarze turysta znajdzie m.in. dwa parki krajobrazowe (Gór Opawskich i Góra św. Anny), 20 rezerwatów przyrody (dalszych 28 jest projektowanych), a obszary chronionego krajobrazu to, bagatela, 30% powierzchni całego województwa (ponad 250 tys. ha). Na grzyby wybrać się można w Bory Stobrawskie, na narty biegowe w okolice Głuchołaz a na zwiedzających cały rok czekają takie perełki architektoniczne jak Paczków, zwany polskim Carcassonne czy zamek w Mosznej.

Góry Opawskie, Głuchołazy. Zdjęcie: conadrogach.pl.


Turyści – zarówno polscy jak i zagraniczni – narzekają jednak na niewystarczającą infrastrukturę drogową regionu. Bo o ile autostradą A4 można dostać się w głąb województwa, o tyle zjechanie z niej na drogi niższej rangi może nie być już tak przyjemne. Dróg mogłoby być więcej, ale z drugiej strony, im mniej samochodów, tym turyście przyjemniej.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE