Drożej na A2 Świecko – Nowy Tomyśl. Podwyżka tym razem ominie osobowe i motocykle
Od 2 stycznia 2019 r. po raz kolejny wzrosły opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2. Teraz razem podwyżka ominęła auta osobowe i motocykle. Zdjęcia: AWSA

Od 2 stycznia 2019 roku wzrosły opłaty za przejazd 150 kilometrowym odcinkiem autostrady A2 na trasie Świecko – Nowy Tomyśl. Koncesjonariusz trasy tym razem był łaskawy dla kierowców aut osobowych i motocykli. Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 zapłacą tak jak do tej pory, po 20 zł.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 PLN. Jednocześnie Zarząd AWSA podjął decyzję o pierwszej od czterech lat zmianie stawek za przejazd dla aut ciężarowych. Nowe stawki będą jednak zdecydowanie niższe od stawek maksymalnych, do których dopuszcza umowa koncesyjna. AWSA kształtuje swoją politykę w zakresie poziomu opłat w oparciu o realne koszty utrzymania autostrady, wieloletni plan inwestycyjny oraz koszty obsługi kredytów. Należy pamiętać, że całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa jedynie na koncesjonariuszu – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Obecnie na każdym z trzech odcinków autostrady A2 zarządzanych przez Autostradę Wielkopolską kierowcy pojazdów pozostałych kategorii muszą zapłacić:

  • 31 zł – pojazdy kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),

  • 47 zł – pojazdy kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),

  • 73 zł – pojazdy kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami).

Ostatnie podwyżki na A2 były dokładnie rok temu. Wzrosły wtedy opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin. Od tamtego czasu kierowcy za przejechanie 150 kilometrów płacą aż 60 zł. Decyzja koncesjonariusza wzbudziła dużo kontrowersji i sprzeciw kierowców. Nie zgadzało się z nią również ministerstwo infrastruktury.

- Ministerstwo, jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, mimo iż nie podzielają polityki poboru opłat, nie mają prawnej możliwości jej zablokowania. Spółka Autostrada Wielkopolska ma prawo do swobodnego podnoszenia i obniżania stawek opłat za przejazdy wedle własnego uznania – wyjaśniał minister Andrzej Adamczyk.

Autostrada Wolności, czyli polska A2 docelowo będzie miała 657 km. Obecnie w użytkowaniu już 475 km trasy. A2-ka stanowi fragment drogi międzynarodowej E30 i przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina. Obecnie trasa na terenie Polski biegnie od Świecka do Konotopy w okolicach Warszawy (454,2 km) oraz na odcinku między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem (20,8) (obwodnica Mińska Mazowieckiego). W budowie jest odcinek z Warszawy do Mińska Maz.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

tommaso
2019-01-10 14:22
Ja wnosze o poprawienie tego artykulu to jest blad. Nie ma platnego odcinka Swiecko. Platnosc zaczyna sie dopiero od Tarnawy Rzepinskiej, nieuki.
x
2019-01-03 21:50
zdziercy

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: