DW239 i DW252 - najważniejsze przebudowy 2013 r.

Przebudowa fragmentów dróg wojewódzkich nr 239 w Gródku i nr 252 w Brzeziu oraz kolejne odnowy to najważniejsze zadania zrealizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy w minionym roku. W Więcborku zmodernizowano także most na Orlej.

Kończący się rok 2013 przyniósł nowe rozwiązania na kilku wojewódzkich drogach. – Najwięcej zmian zaszło na DW239 w Gródku, gdzie zakończyliśmy modernizację blisko 2-kilometrowego odcinka. W zasadzie od podstaw zbudowaliśmy tam drogę przebiegającą przez tę miejscowość łącznie z wymianą podbudowy, porządkowaniem uzbrojenia podziemnego, budową chodników, zatok autobusowych, ścieżki rowerowej oraz oświetlenia. To była jedna z ostatnich inwestycji dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-13. Koszt całego zadania wyniósł 4,8 mln zł. Z tego samego źródła dofinansowano również przebudowę mostu na rzece Orlej w Więcborku. Kosztowała ona 2,7 mln zł. Dzięki tej kwocie od połowy grudnia kierowcy korzystają z nowej szerszej przeprawy, na której znalazło się także miejsce na ścieżkę pieszo-rowerową – wyjaśnia dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.

Zmiany objęły także drogi wojewódzkie przecinające nową autostradę A1 z Torunia do Włocławka. Na DW252 w Brzeziu (powiat włocławski) powstało rondo umożliwiające wjazd na trasę szybkiego ruchu. Rondo jest dostosowane także do przejazdu pojazdów nienormatywnych. W trakcie skomplikowanych operacji logistycznych wystarczy usunięcie kilku znaków, by długie zestawy pojazdów mogły przejechać przez środek wyspy centralnej nie niszcząc krawężników. Rondo powstało także na DW266 w Odolionie w powiecie aleksandrowskim. Z kolei w ciągu dróg wojewódzkich nr 291 (DK nr 1 - Otłoczyn) DW301 (DK nr 1 – Osięciny) DW265 (Brześć-Kowal) i DW269 powstały nowe wiadukty nad trasą szybkiego ruchu.

W 2013 roku ZDW w Bydgoszczy zrealizował także szereg mniejszych odnów dróg wojewódzkich. Nową nawierzchnie ułożono między innymi w Maksymilianowie, Bierzgłowie, Piotrkowie Kujawskim, Służewie, Kowalewie Pomorskim, Wtelnie, Kowalu, Rypinie i Lipnie.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: