1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Ekspresowy odcinek S3 Jordanowo - Świebodzin otwarty

Ekspresowy odcinek S3 Jordanowo - Świebodzin otwarty

  1. conadrogach.pl
  2. GDDKiA
  3. 2013-05-27
Ekspresowy odcinek S3 Jordanowo - Świebodzin otwarty
Pod koła kierowców trafił 5,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ w województwie lubuskim. Oddanie do użytkowania nastąpiło około miesiąc wcześniej niż zakłada termin kontraktowy (zgodnie z umową prace powinny się zakończyć do 17 czerwca br.). Odcinek ten stanowi część zadania polegającego na budowie drogi ekspresowej S3 od Sulechowa do Międzyrzecza o długości 43 km.
Całą budowaną drogę ekspresową S3 Sulechów - Międzyrzecze podzielono na trzy odcinki. Każdy z nich realizowany jest przez innego wykonawcę:

1. Mota Engil (17,1 km) – wartość 373,4 mln zł

2. Strabag (wcześniej Hermann-Kirchner) (13,3 km) – wartość 204,9 mln zł

3. Budimex (17,3) – wartość 472,4 mln zł.

Łączna wartość realizacji całego 43 km odcinka wynosi: 1.050,7 mln zł

Oddawany odcinek wchodzi w zakres kontraktów dwóch wykonawców: Mota Engil (od węzła Jordanowo niemal do węzła Świebodzin Północ. Sam węzeł Świebodzin Północ jest już realizowany przez Strabag.

Prace rozpoczęły się w sierpniu 2010 roku. Na realizacje przewidziano 25 m-cy z wyłączeniem okresów zimowych. Termin kontraktowy zakończenia robót to 17 czerwca br.

Węzeł Jordanowo na S3 jest bardzo istotny dla układu komunikacyjnego województwa lubuskiego, ponieważ łączy dwa główne szlaki drogowe: drogę ekspresową S3 (północ – południe) i autostradę A2 (wschód – zachód). Węzeł został wykonany w ramach budowy autostrady A2, jednak ze względu na trwającą budowę drogi ekspresowej S3 był nieczynny, co uniemożliwiało zjazd samochodów bezpośrednio z autostrady na szlak E65.

Najważniejszy w otwarciu tego odcinka jest fakt, że połączone zostaną w województwie dwa główne szlaki E65 (droga ekspresowa S3) i E30 (autostrada A2). Od otwarcia autostrady do chwili obecnej nie były one skomunikowane, co stanowiło problem komunikacyjny, szczególnie dla ciężkiego ruchu tranzytowego.

Ze względu na trwające jeszcze prace na odcinku od węzła Jordanowo do węzła Międzyrzecz, zjazd z autostrady w okresie od 27 maja do sierpnia br. będzie możliwy jedynie w kierunku węzła Świebodzin północ. Na węźle Świebodzin Północ będzie można zjechać na dk nr 3 i kontynuować podróż w dowolnym kierunku. Ułatwi to z pewnością komunikację w regionie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Kolejne odcinki drogi ekspresowej S3 będą oddawane sukcesywnie od 17 czerwca br. sierpnia:
- 17 czerwca – odcinek od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów
- 11 lipca – odcinek od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe
- sierpień – odcinek od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo.
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Międzyrzecz