GDDKIA: Wielkopolska droga ekspresowa S5 w IV kwartale 2019 r.
GDDKIA chce dokończenia budowy drogi S5 Poznań - Wronczyn w tym roku. Inwestycję rozbiła na mniejsze zadania. Na dwa z nich wybrała już wykonawce prac, kolejne przetargi w toku. Zdjęcia: GDDKIA

Drogowcy wybrali najkorzystniejsze oferty w przetargach na połączenie dwóch odcinków drogi ekspresowej S5 Poznań - Wronczyn i Wronczyn - Kościan oraz dokończenie budowy drogi zbiorczej i węzła Konarzewo. W toku przetargi na kolejne zadania wyszczególnione w ramach budowy pechowego odcinka S5-ki. Cel to udostępnienie dwóch jezdni drogi S5 Poznań – Wronczyn wraz z odcinkami Radomicko – Kościan – Wronczyn do końca tego roku. Wtedy ekspresowo pojedziemy z Wrocławia do Poznania.

Drogowcy rozstrzygnęli przetargi na zadania w ramach niedokończonej budowy odcinka drogi S5 Poznań - Wronczyn. Wykonawcą było konsorcjum z włoską firmą TOTO Costruzioni Generali jako liderem. Ostatecznie doszło do zerwania kontraktu i ogłoszenia nowych przetargów. GDDKIA szuka nowych wykonawców, którzy w podziale na mniejsze zadania dokończą inwestycję. W ten sposób liczy na przyśpieszenie prac i udostępnienie podpoznańskiej ekspresówki razem z sąsiednimi odcinkami S5 Wronczyn – Kościan – Radomicko.

- Przeanalizowaliśmy oferty pod kątem cenowym i merytorycznym co pozwoliło na dokonanie wyboru najkorzystniejszych ofert dla niżej wymienionych postepowań. W obu przypadkach jest to firma Colas Polska – poinformował poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jeżeli od dokonanych wyborów w ciągu 10 dni nie wpłyną odwołania, to na początku września zostaną zawarte umowy. Po podpisaniu umowy firma Colas Polska wykona roboty drogowe dla połączenia dwóch odcinków drogi S5 (Poznań (Głuchowo) - Wronczyn i Wronczyn - Kościan) za kwotę ponad 4,2 mln zł. Z kolei za prawie 3,3 mln zł dokończy budowę drogi zbiorczej nr 1 i węzła Konarzewo.

 

Droga ekspresowa S5 Wrocław - Poznań

Droga ekspresowa S5 Wrocław - Poznań. Zdjecia: GDDKIA

Na tym nie koniec, bo kolejne zadania czekają na wykonawców… Dzisiaj drogowcy ogłosili postępowanie przetargowe na dokończenie robót na węźle Stęszew w ciągu S5 Poznań-Wronczyn oraz na drodze krajowej nr 32 wchodzącej w zakres budowy węzła. Ponadto trwają prace nad niezbędnymi materiałami aby ogłosić kolejne, ostatnie już postępowania na dokończenie prac m.in. Miejsca Obsługi Podróżnych, zbiorniki retencyjne, roboty ziemne, drogi zbiorcze, nasadzenia zieleni i uporządkowanie terenu.

Celem wszystkich działań jest udostępnienie kierowcom 16 kilometrowego odcinka S5 Poznań – Wronczyn w IV kwartale br. Pozostałe dwa odcinki trasy S5 przebiegające przez województwo wielkopolskie od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o łącznej długości około 35 kilometrów, planowane są do oddania do ruchu również w IV kwartale br.

 

Droga ekspresowa S5 - mapa

Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław. Mapa z odcinkami Poznań - Wronczyn, Wronczyn - Radomicka w budowie. Mapa: GDDKIA

Odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wronczyna zaczyna się na węźle Głuchowo na połączeniu z autostradą A2 (obwodnicą Poznania), i kończy w okolicach Wronczyna. Odcinek będzie obwodnicą dla podpoznańskich miejscowości jak Stęszew, Konarzewo. Pierwotnie miał być gotowy jeszcze pod koniec listopada 2017 roku. 

Droga ekspresowa S5 osiągnie docelowo długość około 365 km. Jej budowa to obecnie jedna z największych inwestycji realizowanych w kraju. Trasa biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk. Zapewni połączenie autostrady A4, przez autostradę A8 z autostradą A2 i dalej A1. W budowie pozostają jeszcze wszystkie odcinki drogi S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Tegoroczne terminy oddania znacznej części z nich do ruchu są niestety nierealne, bo zerwano umowy na trzy z siedmiu odcinków.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Mike
2019-08-30 01:01
Przypominam, ze pierwotny termin to nie 2017 a 2012. Wstyd
Husky
2019-08-21 20:45
No proszę Poznań będzie miał kolejną autostradę i ekspresówkę z budżetu
fffffff
2019-08-21 13:13
BAŁWANY JUZ DRUGI PAS GOTOWY, POBOCZA POSYPIA HUMUSEM ZASIEJĄ TRASE I OTWORZĄ. Węzeł też można uruchomić dosyć szybko. PESYMIŚCI DO WORA HAHA
kon
2019-08-21 10:43
podzielam kolegi zdanie ze w tym roku nie ma zadnych szans na dokonczenie
Holo
2019-08-21 05:53
Czas zejść na ziemię redaktorku, a nie przepisywać głupoty po GDDKiA najwcześniej będzie to czerwiec

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: