1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA zleciła budowę nowej ekspresówki z Koszalina

GDDKIA zleciła budowę nowej ekspresówki z Koszalina

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-03-05
GDDKIA zleciła budowę nowej ekspresówki z Koszalina
Obwodnicę Szczecinka oddano do ruchu pod koniec 2019 r. Teraz rusza realizacja S11 Koszalin - Bobolice. Zdjęcia: GDDKIA
Wszystkie trzy odcinki trasy ekspresowej S11 z Koszalina do Bobolic mają podpisane umowy z wykonawcami. Oznacza to, że w realizacji jest 80 kilometrów drogi S11. Nowymi odcinkami mamy pojechać w 2023 roku. Docelowo trasa S11 połączy Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem.

- Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę odcinków drogi S11 Koszalin-Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km i Kłanino-Bobolice o długości 11,6 km. To ostatnie dwie umowy na realizację fragmentu S11 Koszalin - Bobolice o łącznej długości 47,7 km. 7 lutego br. została podpisana umowa na realizację odcinka Zegrze Pomorskie - Kłanino. Równocześnie zostały podpisane umowy na nadzór nad inwestycjami – poinformował Łukasz Dybkowski z biura prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

S11 Koszalin - Zegrze Pomorskie

Odcinek rozpocznie się od węzła drogowego Koszalin Zachód, który powstał częściowo w ramach realizacji obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu S6. Węzeł ten zostanie rozbudowany o południową część wraz z wiaduktem nad ul. Szczecińską. Trasa będzie przebiegała w kierunku południowym, w rejonie miejscowości Niekłonice będzie zlokalizowany MOP kategorii II (stacja paliw i restauracja). Dalej droga będzie przebiegała na zachód od DW167. Na południe od miejscowości Niedalino S11 przetnie DW167 biegnąc dalej w kierunku wschodnim. Na przecięciu z DW167 będzie zlokalizowany węzeł drogowy Zegrze Pomorskie, który wchodzi w zakres tego odcinka. Za tym węzłem będzie się zaczynał odcinek Zegrze Pomorskie - Kłanino. Łącznie w ramach realizacji inwestycji przewidziano budowę 15 obiektów mostowych.

Odcinek Koszalin - Zegrze Pomorskie w ramach kontraktu o wartości 579,8 mln złotych zrealizuje firma Budimex S.A., nadzór w ramach umowy o wartości 8,6 mln złotych będzie sprawowało konsorcjum firm AECOM i DiM.

S11 Kłanino - Bobolice

Odcinek rozpocznie się na południe od węzła Kłanino, który będzie realizowany w ramach wcześniejszego odcinka Zegrze Pomorskie - Kłanino. Trasa będzie biegła dalej po wschodniej stronie obecnej DK11. Na przecięciu z DW169 został zaplanowany węzeł drogowy Głodowa. Następnie S11 ominie od wschodu Bobolice, gdzie na przecięciu z DW171 powstanie węzeł drogowy Bobolice wraz z łącznikiem do obecnej DK11. Przy węźle Bobolice powstanie również obwód utrzymania drogi ekspresowej. Łącznie w ramach inwestycji powstanie 10 obiektów mostowych.

Odcinek Kłanino - Bobolice w ramach kontraktu o wartości 450 mln złotych zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia S. A. i Mirbud S.A., nadzór w ramach umowy o wartości 8,5 mln złotych będzie sprawowała firma Lafrentz Polska.

W ramach zawartych kontraktów wykonawcy zaprojektują i zbudują nowe odcinki drogi ekspresowej S11. Wykonawcy przez 17 miesięcy będą opracowywali dokumentację projektową i uzyskiwali decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w III kwartale 2021 roku. Zgodnie z harmonogramem potrwają one 19 miesięcy. Z czasu realizacji robót budowlanych wyłączane są okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca. Droga powinna być gotowa w 2023 roku.

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. Odcinki w realizacji, umowy

Mapa drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice. Odcinki w realizacji, umowy. Mapa: GDDKIA

O rozpoczęciu realizacji odcinka S11 Zegrze Pomorskie - Kłanino pisaliśmy więcej tutaj:

Wystartował pierwszy odcinek trasy S11 Koszalin – Bobolice

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze przez Poznań z aglomeracją Śląską. Będzie miała ponad 600 km długości, z czego obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 120 km. Dotychczas na drodze S11 realizowano głównie obwodnice miejscowości. W ubiegłym roku do ruchu została oddana obwodnica Szczecinka. Oprócz odcinków Koszalin - Bobolice, uwzględniając jeszcze obwodnice Kępna i Olesna, w realizacji jest w sumie 80 km trasy.

Ponad 400 kilometrów trasy objętych jest przygotowaniami do dalszej realizacji. Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zapewnieniu finansowania drogowcy będą mogli przystąpić do dalszego kroku, czyli ogłoszenia przetargów na ich realizację.

W optymistycznym scenariuszu oddanie do użytku ostatnich odcinków trasy S11 byłoby możliwe w 2028 roku. Wtedy pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11