Jak zapłacić aplikacją Autopay za przejazd A4 Katowice – Kraków?
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2019-09-17
Jak zapłacić za przejazd autostradą A4 aplikacją Autopay?
Trzeba pobrać na swój telefon komórkowy aplikację Autopay z Google Play lub App Store i zarejestrować się w aplikacji podając numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz kartę płatniczą. Potem możemy już korzystać z szybkich przejazdów autostradą A4 na Placach Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach przez specjalnie oznakowane bramki autostradowe (dwie skrajne lewe bramki oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru).
Nie ma konieczności posiadania przy sobie telefonu z aplikacją Autopay. Kamery odczytują numery rejestracyjne, system poboru sprawdza czy pojazd z konkretną tablicą został zarejestrowany. Kierowca może przejechać przez bramkę tylko wówczas gdy po lewej stronie pasa ruchu zapali się zielone światło i zostanie podniesiony szlaban.
Oznakowanie bramek dla videotollingu:
Place poboru opłat na A4 Katowice – Kraków oznakowane są natomiast tak:
Z płatności przy wykorzystaniu aplikacji Autopay na A4 Katowice-Kraków mogą korzystać kierowcy pojazdów osobowych, oraz małych i dużych pojazdów ciężarowych (pojazdy kategorii 1 z wyłączeniem motocykli oraz kategorii 2, 3, 4 i 5).
Uwaga! Ci z kierowców, którzy mają zainstalowane urządzenie pokładowe A4Go i chcą zapłacić za przejazd przy wykorzystaniu elektronicznego poboru opłat A4Go, a jednocześnie są zarejestrowani w aplikacji Autopay powinni wyłączyć (odznaczyć) w tej aplikacji autostradę A4 Katowice - Kraków.
Opłaty na koncesyjnej autostradzie A4 Katowice – Kraków pobierane są na dwóch ww. placach poboru: połowa opłaty na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej. Przykładowo kierowcy, który jedzie z Katowic do Krakowa na placu poboru w Mysłowicach samochodem osobowym z karty płatniczej zostanie pobrana kwota 10 zł, oraz 10 zł na placu poboru w Balicach.
Przypominamy, że płatności przy użyciu aplikacji Autopay obowiązują również na koncesyjnym odcinku autostrady A1 Gdańsk – Toruń. Wprowadzono je w czerwcu br. i był to pierwszy odcinek w Polsce, na którym szlabany podnosiły się automatycznie przed kierowcami, którzy zainstalowali aplikację.