Jesienią pojedziemy ekspresówką w okolicach Leszna. Cała S5 Wrocław - Poznań dopiero za rok
Nowymi odcinkami S5 Radomicko - Leszno Południe i Leszno Południe- Kaczkowo mamy pojechać na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku. Zdjęcia: GDDKIA

Na przełomie III i IV kwartału tego roku mają być przejezdne odcinki drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław w okolicach Leszna. To planowane terminy uwzględniające istniejące opóźnienia w realizacji trasy. Na odcinki pod Poznaniem poczekamy nawet do II połowy 2019 r.

- Oddanie do ruchu drogi ekspresowej S5 na odcinkach Radomicko-Leszno Południe oraz Leszno Południe- Kaczkowo nastąpi na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku. Udostępnienie do ruchu tak zwanej „Obwodnicy Leszna” uzależnione jest od wykonania robót budowlanych na węźle Lipno w zakresie, umożliwiającym połączenie nowych jezdni z drogą krajową nr 5 – zapowiadają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

Prace na odcinku drogi ekspresowej S5 Leszno Południe – Kaczkowo są opóźnione w stosunku do pierwotnych harmonogramów. Jak tłumaczą drogowcy, wykonawca robót drogowych musiał współdziałać na placu budowy z wykonawcami przebudowy linii kolejowej Wrocław – Poznań w zakresie budowy wspólnego ekoduktu nad linią kolejową i drogą S5. Bez tego obiektu droga S5 nie uzyskałaby pozwolenia na użytkowanie. Stąd konieczne było wydłużenie terminu do października 2018r.

 

Ekodukt w ciągu drogi ekspresowej S5

Ekodukt w ciągu drogi ekspresowej S5 Leszno - Kaczkowo. Zdjecia: GDDKIA

 

Kierowcy będą jednak mogli wcześniej, zapewne jeszcze przed końcem wakacji korzystać z oddawanych do użytku dróg poprzecznych. Łącznik pomiędzy węzłem Dąbcze i węzłem Leszno Południe na S5 zgodnie z zapewnieniami wykonawcy zostanie oddany do ruch na początku września.

- Październikowy termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie drogi ekspresowej S5 Leszno Południe – Kaczkowo koresponduje z ukończeniem kolejnego odcinka tj. Radomicko – Leszno Południe, który jest realizowany zgodnie z planem. Pod koniec października rozpocznie się więc proces odbiorowy obu odcinków tzw. obwodnicy Leszna – zapowiada GDDKIA.

Newralgicznym punktem jest połączenie nowej drogi S5 z dotychczasowym przebiegiem DK5 w sposób umożliwiający kierowcom dalszą podróż. W tym celu niezbędna jest budowa znacznej części przyszłego węzła Lipno znajdującego się już na następnym odcinku budowanej S5 tj. Kościan Południe – Radomicko.

- Wykonawca z opóźnieniem rozpoczął roboty budowlane, gdyż decyzja ZRID wydana została w październiku 2017 r. i wówczas dopiero można było przystąpić do badań archeologicznych. Niestety, po zimie teren był namoknięty w stopniu znacznie utrudniającym prowadzenie tych badań. Nie bez znaczenia były również liczne poszerzenia stanowisk archeologicznych związane z interesującymi znaleziskami - wyjaśniają drogowcy.

Terminy oddania do ruchu pozostałych odcinków S5 w Wielkopolsce to:

S5 Poznań- Wronczyn – IV kwartał 2018r.,

S5 Wronczyn - Kościan Południe, Kościan Południe – Radomicko - III kwartał 2019 roku.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Kierowca
2018-08-12 09:33
DK5 z miesiąca na miesiąc korkuje się coraz bardziej. Najwyższa pora oddać do użytku następne odcinki S5 a nie wciskać kierowcom kolejne banialuki. Ta droga miała być zrobiona na Euro 2012! Przepustowość krajowej 5-tki nie jest nieograniczona. Codzienna jazda tą drogą to mordęga.
jki 1
2018-08-01 16:50
no patrzcie w nocy im tory wybudowali i cały misterny ,,plan" drogowców szlak trawił
rama
2018-08-01 16:46
przecież ten artykuł to jest przedruk z gddkia może by tak spytać się normalnych kierowców ,a nie być tubą propagandowa pis,tam wszędzie są kolosalne opóźnienia ,a miało być szybko i tanio
olo
2018-08-01 11:31
antybezmyślnik. Podaj za jakie odcinki koszty przekraczają 30 ml zł.
WZ
2018-07-31 16:34
S 11 gwałtownieptrzebna
antybezmyslnik
2018-07-30 21:42
A miało być tak dobrze, szybko i tanio - oszukany suwerenie. A jest źle, z 2-3 letnimi opóźnieniami i b.drogo (teraz już ponad 30 mln zł/km drogi). Widać - jak ,,dojna zmiana", sama się nachapuje. Naszym kosztem.
mx
2018-07-30 15:39
dziwne jest to, że S5 odcinek w Wielkopolsce ślimaczy się nad miarę, natomiast na Dolnym Śląsku wykonano w tempie ekspresowym, podobnie z drogami ekspresowymi na wschodzie Polski - budują w mig. S11 w Wielkopolsce tylko na mapie, na Pomorzu już w budowie. Jak to jest? Wygląda to tak, jakby komuś zależało, by Wielkopolska była zawsze opóźniona, jakby celowo.
europ
2018-07-29 19:33
sprawa terminu wykonania odcinka S5 Kaczkowo- Leszno południe i tłumaczenie że opóźnienie związane jest z pracami PKP na ekowiadukcie to bzdura bo w tym czasie można było przyspieszyć prace na łącziku węzeł Dąbcze- Laszno południe udrażniając drogę dk5 Leszno Rydzyna
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: