Jeszcze we wrześniu umowa na ostatni odcinek A1 Piotrków – Kamieńsk
Do sfinalizowania budowy całego ciągu autostrady A1 od Tuszyna do Częstochowy, a tym samym uciąglenia A1 od Gdańska do granicy z Czechami, brakuje jeszcze tylko jednej umowy - na odcinek Piotrków Tryb. - Kamieńsk. Umowa ma być zawarta we wrześniu br. Zdjęcia: GDDKIA

Brakuje jeszcze tylko jednej umowy, aby wszystkie odcinki autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa znajdowały się w realizacji. Chodzi o umowę na odcinek z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższych dniach drogowcy podpiszą kontrakt z wykonawcą.

12 lipca br. wybrano najkorzystniejszą ofertę na fragment trasy A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Złożyło ją konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz MIRBUD, które za wykonanie odcinka zaproponowało 687 mln zł. Nie wpłynęły odwołania w przetargu co oznacza, że po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy. Podpisanie umowy planowane jest jeszcze we wrześniu.

- Umowę podpiszemy po zakończeniu kontroli uprzedniej prowadzonej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych – obiecują drogowcy.

Odcinek autostrady A1 od węzła Piotrków Trybunalski – Kamieńsk to najdłuższy z pięciu odcinków na jakie podzielono budowę trasy z Tuszyna do Częstochowy. Liczy on około 24,2 km.

 

Mapa autostrady A1 Tuszyn - granica woj. łódzkiego i śląskiego

Mapa przewidzianych do realizacji odcinków autostrady A1 Tuszyn - granica woj. łódzkiego i śląskiego. Mapa: GDDKIA

Nowa autostrada A1 na tym odcinku będzie miała nawierzchnię betonową. W miejsce obecnych dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, pojawią się po trzy pasy dla każdej jezdni. Znikną wszystkie jednopoziomowe skrzyżowania, a w Kamieńsku, w miejscu połączenia autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 484 powstanie bezkolizyjny węzeł drogowy. Na przekrój nowej autostrady będą się składały 2 jezdnie, każda po 2 lub 3 pasy ruchu o szerokości 3,75 m (każdy), pasa awaryjnego o szerokości 3,00 m i pasa dzielącego o szerokości 5,00 m.

Nadal w budowie znajdują się cztery fragmenty autostrady A1 z Rząsawy do Pyrzowic. Odcinek, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Częstochowy i zapewni dojazd do lotniska w Pyrzowicach liczy 57 km długości. Prace zgodnie z umowami mają zakończyć się w 2019 roku.

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym, która docelowo przetnie całe terytorium kraju. Jednocześnie stanowi ona część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu „Autostrada Gdańsk - Brno/Bratysława - Wiedeń”. Po zakończeniu budowy, autostrada utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami Gorzyczkach, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic co ułatwi dostępu do polskich portów z Czech, Słowacji czy Węgier. 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Wolski
2018-11-02 11:02
Jest szansa aby naprawić S8 czyli faktycznie planowana S8 obok Piotrkowa i Bełchatowa: Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, Huta, Dobrzelów, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Najuciążliwszy przejazd przez centrum Gomulina, w pobliżu sklepy, szkoła. Trzeba bardzo uważać. http://i67.tinypic.com/16gwkn4.png Optujmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: