Kiedy pojedziemy autostradą A1? 5 ofert w powtórzonym przetargu na ostatni odcinek
Budowa A1 Częstochowa - Pyrzowice zakończy się jesienią tego roku. Na odcinki z Tuszyna do Częstochowy poczekamy około 3-4 lata dłużej. Nadal nie ma umowy na jeden z brakujących fragmentów. Mapa: GDDKIA

Ostatni, ponad 24 kilometrowy fragment autostrady A1 prowadzący z Bełchatowa do Kamieńska nadal czeka na rozpoczęcie prac. Drogowcy mieli problem ze znalezieniem wykonawcy, konieczne było ogłoszenie drugiego przetargu. Wszystkie pozostałe odcinki A1-ki na trasie Tuszyn – Częstochowa mają już wykonawców.

W drugim przetargu na zaprojektowanie i budowę autostrady A1 na odcinku węzeł Piotrków Trybunalski Południe i węzeł Kamieńsk o długości 24,2 km wpłynęło 5 ofert. Najniższa z nich opiewa na 857 mln zł (firma Mirbud) i jako jedyna mieści się w budżecie założonym przez GDDKIA (niespełna 897 mln zł).

Przypomnijmy, że zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych i zrealizowanie odcinka autostrady. W miejscu obecnych dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, pojawią się po trzy pasy dla każdej jezdni. Znikną wszystkie jednopoziomowe skrzyżowania, a w miejscach połączenia autostrady A1 z najważniejszymi szlakami regionu pojawią się węzły bezkolizyjne. Nawierzchnia przyszłej A1 będzie wykonana z betonu cementowego co radykalnie podniesie jej trwałość.

 

Oferty od firm w przetargu na A1 Piotrków Tryb. Płd. - Kamieńsk:

 • Mirbud (857 mln zł)
 • Intercor (955,921 mln zł)
 • Polaqua (961,294 mln zł)
 • konsorcjum Budimex i Strabag (1,072 mld zł)
 • Kolin Insaat Turizm Sanayi Ve Ticaret (1,536 mld zł).

- Komisja przetargowa bada oferty, a wybór najkorzystniejszej oferty planujemy ogłosić w kwietniu br. – informują przedstawiciele GDDKIA.

Wszyscy wykonawcy zaproponowali skrócenie okresu realizacji o 3 miesiące (do 35 miesięcy). Oznacza to, że jeśli udałoby się podpisać umowę w połowie tego roku, to przy łagodnych zimach pozwalających na prowadzenie prac jest szansa, że wspomniany odcinek byłby gotowy najwcześniej na koniec 2022 roku, podobnie jak pozostałe odcinki na trasie Tuszyn – Częstochowa. Obserwując jednak tempo realizowanych inwestycji drogowych, trzeba założyć, że będzie to najwcześniej 2023 rok.  

 

A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy będzie miała ok. 81 km, łączny koszt realizacji to ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór). Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:

 • Odcinek A - węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km.
  30 lipca 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł);

 • Odcinek B - w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, ok. 24,2 km
  14 lutego 2019 r. otwarto oferty w ponownym przetargu (planowany wybór najkorzystniejszej oferty w kwietniu br.);

 • Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, ok. 16,7 km
  14 września 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum: Strabag i Budimex (wartość 573,1 mln zł);

 • Odcinek D - Radomsko - gr. woj., ok. 7 km
  30 sierpnia 2018 r. podpisano umowę z przedsiębiorstwem INTERCOR (wartość 338,3 mln zł);

 • Odcinek E - gr. woj. łódzkiego - w. Częstochowa Północ, ok. 16,9 km
  23 lipca 2018 r. podpisano umowę na realizację z firmą POLAQUA (wartość 596,5 mln zł).

 

W budowie nadal pozostaje odcinek autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic. Edług najnowszych zapowiedzi, ten 57 km fragment ma być udostępniony kierowcom w tym roku. Niestety, prace są opóźnione i będzie to najprawdopodobniej III kwartał. 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

s12
2019-04-05 09:04
Jestem za drogą S12 do Bełchatowa w nowym śladzie... prowadzenie w starym śladzie DK 74 jest chybionym pomysłem...po drodze wiele miejscowości, domów
s12
2019-03-15 07:03
Do enrico. Moja propozycja nie jest chybiona? chcesz przerabiać drogę która biegnie przez kilka miejscowości i stawiać ekrany. Twój pomysł jest chybiony. Lepiej obejść te wszystkie miejscowości od połunia.
S12 do Belchatowa
2019-03-15 06:49
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obowdnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przełużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
enrico
2019-02-21 14:00
S12 do B - Twoja propozycja jest chybiona. Od A1 w. Piotrów Tryb. Południe do Bełchatowa wprost prowadzi DK 74. Jego Obwodnica (2+1) zaczyna się w m. Dobrzelów, a kończy w ok. m. N.Świat. Prognozowana (za wiele lat) budowa S12 (Piotrków Tryb.- Łask) ma zmierzać w kier. półn-zachodnim, więc trasa ewidentnie oddala się od Bełchatowa. Natomiast warto rozważyć rozbudowę DK74 na odcinku Piotrków- Bełchatów (ca 20km), do drogi w systemie 2+1. Paliwowo-energetyczny charakter Bełchatowa bezwzględnie upoważnia decydentów do zbudowania tego odcinka DK 74 jako drogi 2+1(a nawet 2+2).
S12_do_Belchatowa
2019-02-20 06:33
Przekaż, podaj dalej ten wpis: Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi65.tinypic.com/122zszr.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
un
2019-02-18 09:03
@grand Jak widzę inwencję nazewniczą GDDKiA, to mnie skręca. Węzeł koło Częstochowy, jednego z bardziej znanych miast kraju, ma nazwę wziętą od wiochy, która ma 1000 mieszkańców, a drugi węzeł, znajdujący się dosłownie w historycznym mieście Piotrków, bierze swoją nazwę od miasteczka dwadzieścia parę kilometrów dalej, które jest znane tylko z wielkiej dziury w ziemi. To jest równie żałosne jak spotykane gdzieniegdzie stacje kolejowe takie jak np. Pleszew, która znajduje się prawie 2 km za granicą miasta. Miasta, które wszystkiego ma coś koło 4 km.
grand
2019-02-16 16:44
teżP- na A1- jest węzeł Piotrków Tryb.Południe, dotąd zwany jako w. Bełchatów, stąd to przejęzyczenie autorki. Bo nie zawsze nazwa węzła odpowiada nazwie miejscowości, w której się on znajduje. (jak np. na S8 - w. Wieluń faktycznie znajduje się w m. Walichnowy, a nie w Wieluniu). Ale ad rem: z podanej info wynika, że A1, od w.Tuszyn do w. Częstochowa Płn., tak szybko nie powstanie- wg mnie w latach 2024-25 (biorąc pod uwagę zawsze występujące ,,poślizgi" robót). Dopiero wtedy całkowicie zbudowana zostanie A1- od Trójmiasta -przez Toruń - Łódź- Częstochowę- Śląsk- do Gorzyczek na granicy z Czechami.
tez Piotrkowianin
2019-02-15 22:35
Pani Anno Kluba, autorko wiadomości ! Odcinek jest od Piotrkowa do Kamińska, a nie od Bełchatowa do Kamińska. Coś kiepsko z geografią.
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: