1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kolumny wojskowe na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych

Kolumny wojskowe na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-12
Kolumny wojskowe na autostradach, drogach ekspresowych, krajowych i innych
W ramach ćwiczeń, do końca maja, pojazdy wojskowe na drogach. Zdjęcia: GDDKIA
Od poniedziałku (12 lutego) będą przejazdy kolumn wojskowych we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. Ruszają międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Steadfast Defender-24 i Dragon-24 z udziałem polskich żołnierzy. Pamiętajmy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowyche Steadfast Defender-24 i Dragon-24 zaplanowano na I połowę 2024 r. Do końca maja br. możemy spotkać na drogach przemieszczające się kolumny wojskowe. Pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją.

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania.

- Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju- przypominają drogowcy.

Na czas przejazdów dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia

Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE