1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Koniec budowy S3 - jednej z największych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku

Koniec budowy S3 - jednej z największych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-08
  4. Aktualizacja: 2024-07-10
Koniec budowy S3 - jednej z największych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku
Otwarcie S3 Bolków - Kamienna Góra w najbliższych tygodniach. Zdjęcia: GDDKIA
Zbliża się otwarcie ostatniej części drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Około 16 kilometrowy odcinek S3 pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą realizowany był prawie przez sześć lat (projekt i budowa). Wkrótce kierowcy pojadą jedną z najbardziej urokliwych ekspresówek w Polsce. Trasa S3 przecina malownicze Sudety estakadami, mostami i najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce.

Wkrótce otwarcie dolnośląskiego odcinka drogi S3

Wte wakacje kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Do niedawna podawanym terminem udostępnienia trasy S3 Bolków - Kamienna Góra był 12 lipca, ale przeciągają sie procedury odbiorowe i obecnie mowa jest nawet o sierpniu. To ostatnia brakująca część dolnośląskiej drogi S3.

Koniec budowy drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku – zdjęcia

Droga ekspresowa S3 Bolków - Kamienna Góra

Droga ekspresowa S3 Bolków - Kamienna Góra. ZDjęcia: GDDKIA

Umowę z wykonawcą, konsorcjum PORR Warszawa oraz PORR Bau GmbH Wiedeń zawarto w październiku 2018 r. Wartość inwestycji osiągnęła 1,785 mld zł.

Droga ekspresowa S3 na odcinku od Bolkowa do Kamiennej Góry powstała w przekroju trasy dwujezdniowej o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia ma po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. W ciągu trasy powstały dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków) oraz liczne estakady i obiekty inżynierskie. 

Mapa drogi S3 Bolków - Lubawka

Mapa drogi ekspresowej S3 Bolków - Lubawka, węzły, tunele

Mapa: GDDKIA

Kiedy S3 połączy się czeską D11 do Pragi?

Odcinek Bolków – Kamienna Góra to część realizowane trasy S3 z Legnicy (połączenie z A4) do Lubawki na granicy z Czechami. Czeska droga D11 ma być kontynuacją polskiej S3-ki na granicy w Lubawce i poprowadzić dalej z Trutnova w kierunku Hradca Kralove i do Pragi. Niestety, jak na razie droga kończy się przed granicą, a budowa ekspresówki po czeskiej stronie idzie bardzo mozolnie. Budowa odcinka D11 do Trutnova jest na etapie przetargu i podpisania kontraktu. Natomiast odcinek do Jaromerza jest w na etapie przygotowań, w tym prac projektowych.

Koniec drogi S3 w okolicy Lubawki

Koniec drogi S3 na granicy w Lubawce

Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S3 - łączymy Bałtyk z Sudetami

Droga ekspresowa S3 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym otwierającym polskie porty na Europę środkową i południową. Przypominamy, że między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3, ostatniego brakującego fragmentu na w woj. zachodniopomorskim. Według harmonogramu odcinki mają być przejezdne w tym roku, co będzie oznaczało koniec budowy całej drogi ekspresowej S3 od Bałtyku po Sudety.

Droga S3 – w budowie ostatni odcinek na północy Polski

Budowa nowego mostu w Wolinie w ciągu drogi S3

Budowa nowego mostu w Wolinie w ciągu drogi S3. Zdjęcia: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Bolków Jak dojadę - Kamienna Góra