Korki na A1 przed punktami poboru opłat i na trasie Częstochowa - Łódź
Korki na bramkach poboru opłat na autostradzie A1. W sobotę korki tworzą się w kierunku Gdańska, w niedzielę w kierunku Torunia. Trzeba uważać również na utrudnienia w ruchu na budowanej A1 pomiędzy Częstochową a Łodzią. Zdjęcia: AmberOne Autostrada A1

Weekendowa zmiana turnusów nad Bałtykiem i tradycyjnie zakorkowana autostrada A1. Od rana kierowcy stoją w korkach na bramkach autostrady A1 Toruń – Gdańsk. Jak informuje koncesjonariusz czas oczekiwania wynosi obecnie powyżej 15 minut na PPO Nowa Wieś – wjazd na A1 koło Torunia i PPO Rusocin – zjazd z A1 koło Pruszcza Gdańskiego.

Autostrada A1 na trasie Toruń – Gdańsk jest dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych drogą płatną. Opłaty pobierane są na bramkach w systemie manualnym. Na czas wakacji wprowadzono ułatwienia w opłatach za przejazd autostradą A1. To m.in zaokrąglenie opłat do pełnych złotych i automatyczna metoda płatności AmberGo pozwalająca na przejazd bez biletów. Od 25 czerwca 2019 r. funkcjonuje ona na wszystkich węzłach i wszystkich bramkach zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1.

Zaokrąglone opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń. Źródło: AmberOne Autostrada A1

Zaokrąglone opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń

 

W ubiegłych latach zdarzało się, że czasami kierowcy byli zwalniani z opłat. Działo się tak w wakacyjne weekendy, gdy obłożenie ruchem było olbrzymie i tworzyły się kilkunastokilometrowe korki do bramek.

Dla kierowców, którzy planują w innym miejscu niż PPO Nowa Wieś wjechać na autostradę i uciec wcześniej z A1 przed PPO Rusocin, przypominamy że na 152 kilometrach autostrady A1 znajdują się następujące miejsca poboru opłat:

 • Punkt Poboru Opłat w Rusocinie, na jezdni autostrady, zaraz za węzłem Rusocin, gdzie autostrada A1 łączy się z drogą ekspresową S6 i drogą wojewódzką nr 226.

  Stacje Poboru Opłat, zlokalizowane nie na jezdni autostrady ale na drogach zjazdowych (węzłach):
 • Stanisławie – zjazd na drogę wojewódzką nr 224 i do miejscowości Tczew.
 • Swarożyn – zjazd na drogę krajową nr 22. To zjazd w kierunku Malborka i Starogardu Gdańskiego.
 • Pelplin – zjazd na drogę wojewódzką nr 229 i do Pelplina.
 • Kopytkowo – zjazd na drogę wojewódzką nr 231 i dalej do miejscowości Skórcz.
 • Warlubie – zjazd na drogi wojewódzkie nr 214 i 238 oraz drogę krajową nr 91 w Warlubiu.
 • Nowe Marzy – zjazd na drogę krajową nr 91 a docelowo także na drogę ekspresową S5 w kierunku Bydgoszczy, Poznania i Wrocławia. To także pierwszy zjazd na Grudziądz.
 • Grudziądz – zjazd na drogę krajową nr 95 i dalej drogę krajową 55 a także do centrum Grudziądza.
 • Lisewo – zjazd na drogę wojewódzką nr 548 i dalej do miejscowości Stolno i Wąbrzeźno.
 • Turzno – zjazd na drogę krajową nr 96 i dalej drogę krajową nr 15.
 • Lubicz – zjazd na drogi krajowe nr 10 i 80 oraz do centrum Torunia i Lubicza.

 • Punkt Poboru Opłat w Nowej Wsi, na jezdni autostrady, przed węzłem Toruń Czerniewice, gdzie A1 krzyżuje się z drogą ekspresową S10 oraz drogą krajową nr 91.

Planując podróż autostradą A1 Gdańsk – Toruń warto również wcześniej sprawdzić kiedy jest największy ruch i najdłuższe kolejki na bramkach autostradowych.
 

Największe natężenie ruchu na A1 w lipcu planowane

 

Roboty i korki na trasie Częstochowa - Łódź. Trwa budowa autostrady A1

Korkują się również fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim. Na 17,5 kilometrowym odcinku od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski trwa rozbudowa autostrady A1. Ruch w kierunku Katowic i Gdańska odbywa się jezdnią lewą, dwoma pasami w kierunku Katowic i jednym pasem w kierunku Gdańska, roboty odbywają się na jezdni prawej.

Natomiast na węźle Piotrków Trybunalski Zachód zablokowany jest pas lewy łącznicy relacji Katowice -Warszawa oraz Warszawa - Katowice. Ruch odbywa się pasem prawym na łącznicy w. Piotrków Trybunalski Zachód w relacji Katowice -Warszawa oraz Warszawa - Katowice z ograniczeniem prędkości do 60km/h.

Utrudnienia są też na budowanym odcinku drogi krajowej nr 1 pomiędzy Częstochową a granicą województwa łódzkiego. W związku z budową nawierzchni na odcinkach drogi krajowej nr 1 wyłączona z ruchu jest jedna jezdnia.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

kon
2019-07-22 01:12
bramki sa tylko w krajach beznadziejnych umysłowo rządzących. kazdy wiedzial ze beda korki ale i tak je zbudowali.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: