1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Kto wybuduje najdłuższy i najdroższy odcinek drogi S74?

Kto wybuduje najdłuższy i najdroższy odcinek drogi S74?

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-06
Kto wybuduje najdłuższy i najdroższy odcinek drogi S74?
GDDKIA ponownie wybrała wykonawcę S74 Cedzyna - Łagów. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Odcinek między Cedzyną a Łagowem to najdłuższy fragment drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim, a jednocześnie najdroższa inwestycja w historii regionu. Zadanie zakłada powstanie 30 kilometrów dwujezdniowej trasy ekspresowej, a do jej realizacji drogowcy wybrali firmę Mota Engil Central Europe.

To już drugie podejście drogowców do wyboru wykonawcy 30 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S74 na wschód od Kielc. Przetarg dla S74 Cedzyna – Łagów ruszył bowiem jeszcze w styczniu 2023 r.

- W maju ubiegłego roku otworzyliśmy oferty w postępowaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem - wpłynęło 11 ofert. Sześciu z jedenastu oferentów nie wyraziło zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, jeden nie udzielił wyjaśnień w terminie, a oferta kolejnego w wyniku badania i oceny ofert została odrzucona na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Finalnie w postępowaniu pozostało trzech potencjalnych wykonawców i 11 października 2023 r. wskazaliśmy jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez firmę Stecol. Do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wniesiono dwa odwołania od wyboru. Pierwsze na odrzucenie oferty najtańszej, a drugie na dokonany wybór oferty - drugiej pod względem cenowym. KIO w grudniu ub. roku nakazała GDDKiA unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenie badania i oceny ofert oraz unieważnienie odrzucenia oferty najtańszej. Zgodnie z wyrokiem KIO czynności te zostały podjęte – wyjaśniają drogowcy.

Za drugim razem, za najkorzystniejszą ofertę drogowcy uznali złożoną przez firmę Mota-Engil Central Europe o wartości ok. 1,1 mld zł. Na umowę trzeba jednak poczekać, bo warunkiem jej podpisania będzie m.in. brak odwołań od wyboru oferty i pozytywny wynik obligatoryjnej kontroli uprzedniej, którą przeprowadza Prezes UZP.

Odcinek między Cedzyną a Łagowem to najdłuższy i najdroższy w realizacji fragment trasy S74 w województwie świętokrzyskim. Nowy odcinek ekspresówki pobiegnie głównie po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, na terenie powiatu kieleckiego, tworząc obwodnicę Łagowa. Dostęp do trasy będzie możliwy poprzez cztery węzły drogowe:

  • Radlin,
  • Wola Jachowa,
  • Makoszyn
  • Łagów.

W ciągu odcinka powstanie obwód utrzymania drogi w Woli Jachowej oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP) w Górnie. Zaprojektowanych i wybudowanych zostanie 16 wiaduktów i 13 mostów. Przewidziano przejście dla zwierząt typu zielony most i ponad trzydzieści przepustów pełniących funkcje ekologiczne.

Przypominamy, że w realizacji jest pięć odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 74 km. O zaawansowaniu prac dla każdego z odcinków pisaliśmy wcześniej:

W realizacji pięć odcinków drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim

Obwodnica Opatowa - to najbardziej zaawansowany w budowie odc. trasy S74

Obwodnica Opatowa - to najbardziej zaawansowany w budowie odc. trasy S74. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S74 o docelowej długości około 215 km będzie łącznikiem pomiędzy drogami S12 i S19. Wyznaczona trasa prowadzi od drogi ekspresowej S12 w okolicach Opoczna przez Kielce, Opatów, Tarnobrzeg, Stalową Wolę do Niska gdzie połączy się z S19. Zepnie ona województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Łagów