• Facebook - conadrogach
Kujawsko-pomorskie: DW240 z Tucholi do Świecia w budowie
Przebudowa dwóch liczących łącznie 16 km odcinków DW240 w woj. kujawsko-pomorskim wyniesie 72 mln zł. Obecnie prace i utrudnienia są na odcinku z Tucholi do Świecia. Zdjęcia: ZDW Bydgoszcz

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Tucholę i Świecie w województwie kujawsko-pomorskim. Drogowcy poszerzają jezdnie i budują obejście Płazowa, powstają też ciągi pieszo-rowerowe. Zakończenie prac planowane jest jesienią tego roku. To jedna z największych inwestycji drogowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Droga wojewódzka nr 240 to trasa, na której notowane są największe natężenia ruchu - w ciągu doby jeździ nią od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Umożliwia mieszkańcom powiatów świeckiego i tucholskiego dojazd do drogi krajowej nr 22, a wkrótce także do budowanej drogi ekspresowej S5. To również część ważnego szlaku pomiędzy autostradą A1 i środkowym Pobrzeżem Bałtyku, z którego najwięcej kierowców korzysta w sezonie letnim.

Na przebudowę dwóch liczących łącznie 16 kilometrów odcinków DW240 Urząd Marszałkowski wyda w sumie 72 miliony złotych. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe. Prace prowadzi firma Skanska, która we wrześniu 2017 r. przejęła plac budowy i rozpoczęła roboty budowlane.

Obecnie, w trakcie robót przy kanalizacji, kierowcy muszą liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami - ruchem wahadłowym, który jest sterowany sygnalizacją świetlną.

Szereg prac prowadzonych jest w Płazowie. Po południowej stronie wsi drogowcy budują nowe obejście tej miejscowości. Na kilku odcinkach ułożono już podbudowę z kruszywa oraz pierwsze warstwy asfaltu. Przy realizacji tego fragmentu inwestycji udało się uniknąć wyburzeń i dużej ingerencji w tereny zabudowane. Na tym odcinku drogi powstaną też miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz autobusów, a także punkt kontroli i ważenia pojazdów. W okolicach Płazowa trwają też prace związane z poszerzaniem jezdni, układane są warstwy konstrukcyjne. Jezdnia po przebudowie zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów.

Pomiędzy Rudzkim Mostem i Płazowem trwają prace ziemne związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej. W Rudzkim Moście ekipy budowlane prowadzą też roboty związane z korektą przebiegu drogi – po modernizacji trasa nie będzie już miała tak ostrych zakrętów. Z kolei na 3-kilometrowym odcinku trasy w powiecie świeckim (Polski Konopat -Terespol Pomorski) zakończyła się większość prac przy kanalizacji deszczowej. Na okres letni zaplanowano remont wiaduktu nad linią kolejową w Terespolu Pomorskim, przy którym powstanie też kładka dla pieszych i rowerzystów. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jesienią.

Wśród innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich w kujawsko-pomorskim, na których trwają już zaawansowane prace budowlane, są przebudowy tras:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
  • z Brześcia do Kowala (nr 265),
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
  • z Lipna do granicy województwa (nr 559)

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: