Kujawsko-pomorskie: Megainwestycja na drogach wojewódzkich. Będzie lepszy dojazd do A1
Modernizowany odcinek DW548 ze Stolna do Wąbrzeźna liczy ponad 29 kilometrów. W Lisewie łączy się z autostradą A1. Po modernizacji będzie ona wygodnym dojazdem dla autostrady m.in. dla mieszkańców Świecia, Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy. Zdjęcia: ZDW Bydgoszcz, UM Woj. Kujawsko-Pomorskiego

W połowie 2019 r. zakończy się modernizacja 29 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 łączącej Stolno i Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. Kierowcy zyskają dogodny dojazd do autostrady A1. To warta 85 milionów złotych, największa inwestycja na drogach wojewódzkich w regionie.

Trwa kompleksowa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548 łączącej Stolno i Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. Wkrótce zakończą się prace na pierwszych odcinkach pomiędzy Wąbrzeźnem i Trzciankiem (4 km) oraz pomiędzy Stolnem i Krusinem (8 km). Trasa ze Stolna do Wąbrzeźna liczy ponad 29 kilometrów. W Lisewie łączy się z autostradą A1. Po modernizacji, w 2019 roku, będzie ona wygodnym dojazdem dla autostrady.

– To jedna z inwestycji, gdzie dzięki współpracy z samorządami mogliśmy zaprojektować najlepsze rozwiązania jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Droga dla rowerzystów na całym odcinku, nowe ronda, przebudowany przejazd dla pieszych i oświetlone przejścia pozwolą mieszkańcom w sposób bezpieczny korzystać ze modernizowanej drogi. Uzupełnieniem inwestycji będzie budowa obwodnicy Lisewa. Na inwestycje drogowe w regionie finansowane z wykorzystaniem funduszy europejskich wydamy w sumie około 600 mln złotych – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadanie realizuje wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest firma Trakcja PRKiI SA. Obecnie najwięcej prac trwa na zamkniętych odcinkach DW548 pomiędzy Stolnem i Krusinem oraz Trzciankiem i Wąbrzeźnem. Wykonano tam prawie wszystkie prace związane z przebudową sieci podziemnych oraz poszerzeniem pasa drogowego. Przygotowano również podbudowy. W ciągu najbliższych tygodni zaplanowano prace związane z układaniem nawierzchni. 4-kilometrowy odcinek z Trzcianka do Wąbrzeźna będzie przejezdny we wrześniu. Z kolei 8-kilometrowy odcinek pomiędzy Stolnem i Krusinem będzie gotowy w listopadzie. Jego elementem jest obejście miejscowości Kamlarki. To rozwiązanie pozwoliło uniknąć wyburzeń. Droga biegnąca zupełnie nowym śladem nie będzie już miała niebezpiecznych zakrętów.

W ramach inwestycji jezdnia na całej długości jest wzmacniana i poszerzana do 7 metrów. Wzdłuż niej powstają pobocza. W Krusinie zaplanowano budowę 4-wlotowego ronda (na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo). Małe rondo powstanie także w Lisewie, w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska.

W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite. Na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Na całej długości przebudowywanego odcinka dzięki współfinansowaniu zadania przez lokalne samorządy powstanie ścieżka rowerowa.

Zgodnie z umową zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie 2019 roku. Wykonawca w trakcie robót zdecydował się na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań przy podbudowie. W związku z tym wydłużył też okres gwarancyjny do 10 lat. To pierwsza droga wojewódzka w regionie, za której jakość wykonawca będzie odpowiadać przez dekadę.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548 w skrócie:

  • Długość modernizowanej drogi – 29 km
  • Długość odcinków gotowych jesienią 2018 – 12,4 km
  • Termin realizacji całego zadania – czerwiec 2019 roku
  • Koszt zadania – 84,8 mln
  • Gwarancja - 10 lat

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Przemek
2018-12-03 09:20
Pani redaktor, czy Pani w ostatnim czasie była na miejscu i widziała przebieg prac? Jestem mieszkańcem Gminy Płużnica, dobrze, że zapadła decyzja o przebudowie i trwają prace z tym związane. Jednak tempo działań mnie przeraża. Dojeżdżam codziennie do pracy na odcinku Płużnica - Lisewo. W mojej ocenie do połowy roku 2019 jest niemożliwe wykonać całą modernizacje, a nawet 30 % całości. Na chwilę obecną asfalt jest może na odcinku 3 km między Lisewem a Płużnicą i troszkę więcej między Wąbrzeźno- Płużnica, a co dalej..... Piszę bo ciekawi mnie stanowisko Pana Marszałka woj kuj-pomorskiego oraz władz firmy Trakcja PRKiI SA, czy na dzisiaj podtrzymują termin zakończenia inwestycji? Jeżeli nie to prośba, żeby wytłumaczyć mieszkańcom dlaczego tak mozolnie to wszystko trwa. Data wpisu 2018-12-03 r.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: