Kujawsko-pomorskie: Megainwestycja na drogach wojewódzkich. Będzie lepszy dojazd do A1
Modernizowany odcinek DW548 ze Stolna do Wąbrzeźna liczy ponad 29 kilometrów. W Lisewie łączy się z autostradą A1. Po modernizacji będzie ona wygodnym dojazdem dla autostrady m.in. dla mieszkańców Świecia, Chełmna, Wąbrzeźna i Brodnicy. Zdjęcia: ZDW Bydgoszcz, UM Woj. Kujawsko-Pomorskiego

W połowie 2019 r. zakończy się modernizacja 29 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 łączącej Stolno i Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. Kierowcy zyskają dogodny dojazd do autostrady A1. To warta 85 milionów złotych, największa inwestycja na drogach wojewódzkich w regionie.

Trwa kompleksowa modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548 łączącej Stolno i Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. Wkrótce zakończą się prace na pierwszych odcinkach pomiędzy Wąbrzeźnem i Trzciankiem (4 km) oraz pomiędzy Stolnem i Krusinem (8 km). Trasa ze Stolna do Wąbrzeźna liczy ponad 29 kilometrów. W Lisewie łączy się z autostradą A1. Po modernizacji, w 2019 roku, będzie ona wygodnym dojazdem dla autostrady.

– To jedna z inwestycji, gdzie dzięki współpracy z samorządami mogliśmy zaprojektować najlepsze rozwiązania jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Droga dla rowerzystów na całym odcinku, nowe ronda, przebudowany przejazd dla pieszych i oświetlone przejścia pozwolą mieszkańcom w sposób bezpieczny korzystać ze modernizowanej drogi. Uzupełnieniem inwestycji będzie budowa obwodnicy Lisewa. Na inwestycje drogowe w regionie finansowane z wykorzystaniem funduszy europejskich wydamy w sumie około 600 mln złotych – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadanie realizuje wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest firma Trakcja PRKiI SA. Obecnie najwięcej prac trwa na zamkniętych odcinkach DW548 pomiędzy Stolnem i Krusinem oraz Trzciankiem i Wąbrzeźnem. Wykonano tam prawie wszystkie prace związane z przebudową sieci podziemnych oraz poszerzeniem pasa drogowego. Przygotowano również podbudowy. W ciągu najbliższych tygodni zaplanowano prace związane z układaniem nawierzchni. 4-kilometrowy odcinek z Trzcianka do Wąbrzeźna będzie przejezdny we wrześniu. Z kolei 8-kilometrowy odcinek pomiędzy Stolnem i Krusinem będzie gotowy w listopadzie. Jego elementem jest obejście miejscowości Kamlarki. To rozwiązanie pozwoliło uniknąć wyburzeń. Droga biegnąca zupełnie nowym śladem nie będzie już miała niebezpiecznych zakrętów.

W ramach inwestycji jezdnia na całej długości jest wzmacniana i poszerzana do 7 metrów. Wzdłuż niej powstają pobocza. W Krusinie zaplanowano budowę 4-wlotowego ronda (na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo). Małe rondo powstanie także w Lisewie, w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska.

W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite. Na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami. Na całej długości przebudowywanego odcinka dzięki współfinansowaniu zadania przez lokalne samorządy powstanie ścieżka rowerowa.

Zgodnie z umową zakończenie całej inwestycji planowane jest w połowie 2019 roku. Wykonawca w trakcie robót zdecydował się na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań przy podbudowie. W związku z tym wydłużył też okres gwarancyjny do 10 lat. To pierwsza droga wojewódzka w regionie, za której jakość wykonawca będzie odpowiadać przez dekadę.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548 w skrócie:

  • Długość modernizowanej drogi – 29 km
  • Długość odcinków gotowych jesienią 2018 – 12,4 km
  • Termin realizacji całego zadania – czerwiec 2019 roku
  • Koszt zadania – 84,8 mln
  • Gwarancja - 10 lat

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Marian 2019-02-10
2019-02-11 15:37
Szanowni Państwo wczoraj t.jest 2019-02-10 miałem przyjemność albo nieprzyjemność jechać tą drogą .Dziwi mnie zachowanie firmy która podjęła się remontu tej drogi ,że na okres zimy zostawiła taki BAJZEL, sygnalizacja ciągle świeci na kolor czerwony pozostawiony w niektórych miejscach stary asfalt ma wysokie uskoki co może spowodować zerwaniem zawieszenia. W dniu którym jechałem był mróz a co będzie jak nadejdzie odwilż, współczuje mieszkańcom.Jak napisała wcześniej Pani czy nikt niema nadzoru nad przebiegiem prac.Niech Pan Marszałek pofatyguje się przejechać tym remontowanym odcinkiem drogi .
Przemek
2018-12-03 09:20
Pani redaktor, czy Pani w ostatnim czasie była na miejscu i widziała przebieg prac? Jestem mieszkańcem Gminy Płużnica, dobrze, że zapadła decyzja o przebudowie i trwają prace z tym związane. Jednak tempo działań mnie przeraża. Dojeżdżam codziennie do pracy na odcinku Płużnica - Lisewo. W mojej ocenie do połowy roku 2019 jest niemożliwe wykonać całą modernizacje, a nawet 30 % całości. Na chwilę obecną asfalt jest może na odcinku 3 km między Lisewem a Płużnicą i troszkę więcej między Wąbrzeźno- Płużnica, a co dalej..... Piszę bo ciekawi mnie stanowisko Pana Marszałka woj kuj-pomorskiego oraz władz firmy Trakcja PRKiI SA, czy na dzisiaj podtrzymują termin zakończenia inwestycji? Jeżeli nie to prośba, żeby wytłumaczyć mieszkańcom dlaczego tak mozolnie to wszystko trwa. Data wpisu 2018-12-03 r.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: