Lada dzień droga ekspresowa S8 połączy Warszawę i Białystok
Droga ekspresowa S8 połączy Białystok z Warszawą. Dobiegła końca budowa ostatniego z odcinków na trasie. Otwarcie drogi S8 zaplanowano na piątek 19 października. Zdjęcia: GDDKIA

Wszystko wskazuje na to, że w ten weekend ekspresowo pojedziemy na trasie z Warszawy do Białegostoku. Według rządowych zapowiedzi, w piątek 19 października, zostanie udostępniony do ruchu ostatni budowany odcinek Wyszków – Poręba, wieńczący budowę prawie 180 km trasy S8 Warszawa – Białystok.

Budowa drogi ekspresowej S8 na północ od Warszawy dobiegła końca. - W najbliższych dniach, mam nadzieję, że w piątek 19 października, dwie jezdnie drogi ekspresowej S8 połączą Warszawę i Białystok. Udostępnienie kierowcom ostatniego, 13-kilometrowego odcinka S8 od Wyszkowa do węzła Poręba, domyka całą wybudowaną drogę ekspresową pomiędzy stolicą Polski a stolicą województwa. To zaś pozwoli połączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Przez ostatnie 3 lata oddano do użytkowania przeszło 98 km nowo wybudowanych odcinków drogi ekspresowej S8 pomiędzy Warszawą a Białymstokiem o wartości robót przekraczającej 3 mld zł. Razem z wcześniej wybudowanymi fragmentami S8 daje to prawie 180 km bezpiecznego połączenia drogowego pomiędzy oboma miastami.

 

Montaz barier ochronnych na drodze ekspresowej S8 Wyszków - Poreba

Montaż barier ochronnych na drodze ekspresowej S8 Wyszków - Poręba. Zdjęcia: październik 2018 r., GDDKIA

 

- Dwie jezdnie, pasy rozdzielające, pasy awaryjne, ogrodzenie zapobiegające wtargnięciu zwierząt, urządzenia ochrony środowiska. Dla kierowców oznacza to znaczną poprawę komfortu podróżowania i oszczędność czasu, dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiegała DK8 - poprawę bezpieczeństwa i likwidację utrudnień związanych z uciążliwym ruchem tranzytowym -podkreśla resort infrastruktury.

 

Budowa drogi S8 wieńczy ostatni oddanwany odcinkek Wyszków – Poręba. Jego realizacja  polegała na rozbudowie drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej. Gruntownie przebudowano istniejącą jezdnię, a po jej wschodniej stronie dobudowano drugą. Wzdłuż trasy głównej zbudowano również drogi serwisowe. W ramach zadania wybudowano również:

  • trzy węzły drogowe: Trzcianka, Knurowiec i Poręba,
  • osiem obiektów inżynierskich przewidzianych dla ruchu pojazdów,
  • górne przejście dla zwierząt,
  • 19 przepustów stanowiących przejścia dla zwierząt małych,
  • 50 km barier energochłonnych,
  • ok. 34 km ogrodzenia wzdłuż trasy,
  • 832 m ekranów przeciwhałasowych,
  • ok. 1,1 mln m3 nasypów.

 

Droga ekspresowa S8 Wyszków - Poręba powstała w technologi betonowej

Droga ekspresowa S8 Wyszków - Poręba powstała w technologi betonowej. Zdjecia: GDDKIA

Odcinek Wyszków - Poręba, podobnie jak sąsiedni fragment od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej, ma nawierzchnię z betonu cementowego (w sumie 29 km trasy o nawierzchni betonowej). Na pozostałej części S8 pomiędzy Warszawą a Białymstokiem kierowcy pojadą po nawierzchni bitumicznej.

 

Odcinek S8 Wyszków - Poręba to fragment międzynarodowej drogi E67 i trasy Via Baltica łączącej Polskę z państwami bałtyckimi. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na realizację ostatniego odcinka trasy Via Baltica. Odcinek S61 Łomża Zachód - Kolno, stanowiący fragment obwodnicy Łomży, zostanie udostępniony kierowcom pod koniec 2021 r.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Miroslaw Baka
2019-04-17 20:33
Przekaż, podaj dalej (gdzie się da, wyślij mail do znajomego, do ministerstwa) ten wpis: hasło "S12 do Bełchatowa" Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje http://oi67.tinypic.com/f5bl1k.jpg Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
xxx
2018-10-25 10:35
Ale trzęsie w kierunku na Białystok że hej. Kto odebrał taką drogę ???
Lol
2018-10-22 12:25
Dzieki
Karol
2018-10-21 15:15
Film z przejazdu: https://youtu.be/imypu95geuw
Lol
2018-10-20 01:40
Czy juz otwarte? Ktoś sprawdzał? Jak się jedzie?

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: