• Facebook - conadrogach
Na święta pojedziemy całą dolnośląską drogą S5
Cała droga ekspresowa S5 w woj. dolnośląskim trafi pod koła kierowców w połowie grudnia br. Zdjęcia: GDDKIA

Czekamy na otwarcie dwóch ostatnich, dolnośląskich odcinków drogi ekspresowej S5 na trasie Wrocław – Poznań. Obecnie trwają procedury odbiorowe. GDDKiA zapewnia, że zostaną otwarte przed świętami.

Kierowcy od miesiąca korzystają już z pierwszego, udostępnionego odcinka S5 od Żmigrodu do węzła Korzeńsko. To pierwszy z trzech odcinków na jakie podzielono budowę trasy w kierunku Wrocławia, od Żmigrodu do węzła Korzeńsko, z czego 4,5 kilometrowy odcinek (częśc zadania II) oddano do ruchu przed datą zakończenia kontraktu. Trasę budowało konsorcjum firm Budimex i Strabag.

 

Droga ekspresowa S5 Wrocław - Poznań

Droga ekspresowa S5 - pierwszy otwarty odcinek w woj. dolnośląskim. Zdjęcia: GDDKIA, Strabag

Zgodnie z harmonogramem, w grudniu, drogowcy mają udostępnić kolejne dwa odcinki drogi S5: z Wrocławia do Trzebnicy (20 km) i 14-kilometrowy w okolicach Prusic. W tej chwili drogowcy prowadzą tam ostatnie prace wykończeniowe. Inwestor rozpoczął odbiory. Na miejscu pojawili się specjaliści z laboratorium drogowego, którzy badają jakość i parametry nawierzchni. Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że dwa odcinki zostaną otwarte jednocześnie a konkretna data ich otwarcia będzie podana lada dzień.

– Pracujemy nad tym, aby otwarcie nastąpiło jeszcze przed świętami. Wszystko wskazuje na to, że to się uda. Inwestycje przed oddaniem do ruchu musi sprawdzić też nadzór budowlany. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli podać już konkretną datę inauguracji – informuje Magdalena Szumiata, rzecznik prasowa wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Cała dolnośląska droga ekspresowa S5 od Korzeńska do Widawy pod Wrocławiem ma około 48 km długości. Jak wspomnieliśmy wcześniej jej realizacja została na 3 zadania:

  • zadanie I – od Korzeńska (km 108+758) do km 123+700 ma długość 14,9 km, gdzie wykonawcą jest konsorcjum firm: Lider – Budimex S.A., Partnerem STRABAG Sp. z o.o.

  • zadanie II - km 123+700 – 137+500 ma długość 13,8 km, gdzie wykonawcą jest Dragados S.A. Z odcinka mamy skorzystac 12 grudnia br.

  • zadanie III - ok. 137+500 do węzła Widawa Wrocław (wraz z węzłem) ma długość 19,3 km, gdzie wykonawcą jest ASTALDI S.p.A. Tu prace zakończą się 10 grudnia br.

W ciagu drogi S5 Korzeńsko - Wrocław łącznie powstanie 7 węzłów drogowych (Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Widawa), 46 obiektów mostowych, 4 Miejsca Obsługi Podróżnych Morzęcino (MOP): Morzęcino Zachód II i Wschód III, Wisznia Mała Zachód III i Wschód II, Obwód Utrzymania Drogowego przy w. Krościna.

Całkowity koszt projektu zaplanowano na ponad 1,86 mld zł, natomiast wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wynosiła ponad 900 mln zł (911 126 425, 26 zł).

Docelowo w Polsce droga ekspresowa S5 będzie miała długość około 360 km i połączy kraj poprzez AOW A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza, umożliwi kierowcom szybki dojazd do autostrady A4 i S8.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Qinden
2017-12-06 14:17
Wszystko fajnie :) Męczy mnie jednak brak możliwości bezpośredniego wjazdu ze starej DK5 na S5 we Wrocławiu i to, że wjazd na węźle Trzebnica do miasta ma ograniczony tonaż dla pojazdów (max 8t)

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: