1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Najważniejsze terminy dla S19 Babica – Jawornik. Obecny etap to wniosek o ZRID

Najważniejsze terminy dla S19 Babica – Jawornik. Obecny etap to wniosek o ZRID

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-12-14
Najważniejsze terminy dla S19 Babica – Jawornik. Obecny etap to wniosek o ZRID
Coraz bliżej budowy S19 Babica - Jawornik. Wniosek o ZRID u wojewody. Zdjęcia: GDDKIA
Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. To część trasy Via Carpatia na południe od Rzeszowa. Realizacja ponad 11-kilometrowego odcinka wyniesie ponad 1,25 mld złotych. W połowie grudnia br. do Wojewody Podkarpackiego złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Kiedy koniec budowy odcinka drogi S19?

Terminy dla wymagającej S19 Babica - Jawornik

Wykonawcą drogi ekspresowej S19 między węzłem Babica a Jawornikiem jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wykonawca opracował Projekt Budowlany i uzyskał w imieniu inwestora decyzje administracyjne niezbędne do złożenia wniosku o decyzję ZRID. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji wykonawczej, a rozpoczęcie robót budowlanych, po uzyskaniu decyzji ZRID, planowane jest w II połowie 2023 roku.

Zgodnie z podpisaną umową, prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zostaną ukończone w ciągu 43 miesięcy, tj. we wrześniu 2026 r. Przy czym, do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca).

W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa - Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie. Będzie to osiem estakad na wysokich podporach, w tym największa estakada o długości ok. 1,1 km i filarach o wysokości ok. 80 m.

Powstanie również pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, jedno dla zwierząt dużych, jedno dla zwierząt małych). Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Dużym wyzwaniem dla wykonawcy jest skomplikowana budowa geologiczna terenu. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym na ich dnie ciekiem wodnym. Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem siedmiu obszarów osuwiskowych i sześciu predysponowanych osuwiskowo.

Mapa drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek - stan realizacji

Mapa drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Barwinek - stan realizacji

Mapa: GDDKIA


Via Carpatia – droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km, z czego obecnie:

  • 81,8 km – to fragmenty S19 oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe), 

  • 72,9 km – jest w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica - Jawornik, Domaradz - Krosno, Krosno - Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe - Dukla, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka),

  • 11,6 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz).
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19