• Facebook - conadrogach
Nowa estakada na DW981 Krynica Zdrój – Grybów zabezpieczy osuwisko
Estakada w ciągu drogi wojewódzkiej nr 981 chroni trasę przed osuwiskiem. Zdjęcia: ZDW Kraków, UM woj. Małopolskiego

Dzięki oddanej do użytku niemal stumetrowej estakadzie będzie można ponownie podróżować drogą wojewódzką nr 981 między Krynicą-Zdrój a Grybowem, a co najważniejsze – szybko i bezpiecznie.

Budowa prawie stumetrowej estakady, stabilizacja osuwiska oraz odbudowa drogi DW981 trwały nieco ponad rok, a na finał prac z niecierpliwością oczekiwali nie tylko mieszkańcy Kąclowej, ale także osoby często korzystające z trasy z Grybowa do Krynicy-Zdrój. Zrealizowana inwestycja znacznie skróci bowiem czas przejazdu pomiędzy dwoma miejscowościami, a także poprawi komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Ulgę odczują także mieszkańcy domów znajdujących się nieopodal objazdu wyznaczonego na czas prowadzonych robót.

 

Budowa estakady zabezpieczającej osuwisko w ciągu drogi wojewódzkiej nr 981

Budowa estakady zabezpieczającej osuwisko w ciągu drogi wojewódzkiej nr 981. Zdjęcia: ZDW Kraków

 

W efekcie, ponad dwoma osuwiskami, powstała imponująca estakada o długości 96,5 m, most o szerokości 15 m i nośności 50 ton. Ponadto osuwisko, które znajduje się poniżej estakady, zostało specjalnie zabezpieczone, a sąsiednie drogi (gminna i wojewódzka) zostały odnowione. Całkowity koszt inwestycji to ponad 14,7 mln zł, w tym dotacja z budżetu państwa wyniosła 10,9 mln zł. Pozostałe środki pokrył budżet województwa. Wykonawcą robót była firma SKANSKA S.A

 

Nowa estakada na DW981 zbudowana nad groźnym osuwiskiem

Nowa estakada na DW981 zbudowana nad groźnym osuwiskiem. Zdjęcia: ZDW Kraków

 

To kolejna inwestycja, dzięki której poprawi się nie tylko komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo wszystkich podróżujących po Małopolsce. Estakada w Kąclowej to jednak tylko jedna z wielu inwestycji drogowych realizowanych przez samorząd województwa.

Od kilku lat Województwo Małopolskie realizuje bowiem największy w historii plan budowy dróg – w sumie do 2023 r. w całym regionie powstanie 14 nowych obwodnic miast, rozbudowy doczeka się prawie 300 km dróg wojewódzkich, a modernizacji kolejnych 84 km. To bez wątpienia imponujące liczby, ale i konkretne rezultaty, z których korzystają wszyscy Małopolanie - podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: